ΠΑΣ Γιάννινα - ΟΦΗ 2-2: Έσταξε δηλητήριο στο 90΄

Eurokinissi

Με γκολ του Ασάν Ντιουσέ στο 90΄ ο ΟΦΗ τσίμπησε βαθμό (2-2) από τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 8η αγωνιστική της Super League.

Oι δυο ομάδες θέλανε αποτέλεσμα για να βγουν από το σκοτεινό τούνελ που έχουν μπει στις τελευταίες αγωνιστικές. Κι αυτό προσπάθησαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ευτύχησε να πετύχει πρώτος γκολ στο 19΄ με τον  Κέβιν Ροσέρο ο οποίος αξιοποίησε την μπαλιά του Μορέιρα και νίκησε τον Μανδά (1-0).

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει, είχε μια-δυο καλές στιγμές με πρωταγωνιστή τον Μπαλογιάννη δίχως ωστόσο να βρει στόχο.

Ο Ροσέρο πανηγυρίζει το γκολ στον ΟΦΗ

Και σαν να μην έφταναν αυτά έχασε στο 30΄τον  Ντίκο που αισθάνθηκε ενόχληση στον οπίσθιαιο μηριαίο και έφυγε από τον αγώνα για να πάρει τη θέση του ο Ντουρμισάι.

Ο ΟΦΗ πάντως είχε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 33΄, όμως ο Πριόρ εκτινάχθηκε και απέκρουσε την μπάλα σε κεφαλιά του Μπαλογιάννη.

Με το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ο Νίκος Νιόπλια ανακάτεψε την τράπουλα βάζοντας τον Τζου αντι για τον Μαρινάκη και κάνοντας εσωτερικές αλλαγές στην ομάδα του.

Οι κινήσεις του έπιασαν τόπο. Στο 56΄ από έξοχο συνδυασμό Ντουρμισάι-Γκερέρο, ο Τοράλ τελείωσε τη φάση υποδειγματικά και έκανε το 1-1.

Οι παίκτες του ΟΦΗ πανηγυρίζουν το γκολ της ισοφάρισης

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν απογοητεύτηκε και κυνήγησε το δεύτερο γκολ.  Το πέτυχε με τη χρυσή αλλαγή του Θανάση Στάικου, τον Ρουμάνο Κλαούντιου Μπάλαν  ο οποίος στο 77΄ με δυνατό πλασέ έκανε το 2-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα ο Ασάν Ντιουσέ είχε άλλη γνώμη. Στο 90΄ με ένα ασύλληπτο σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Πριόρ και έδωσε ένα βαθμό στην ομάδα του.