Ουνιόν Βερολίνου - Ντόρτμουντ 2-0: Δίχως φρένα η αρμάδα του Φίσερ, παραμένει στην κορυφή της Bundesliga

AMNA/EPA

Η Ουνιόν Βερολίνου συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στη φετινή Bundesliga, ξεπερνώντας το εμπόδιο και της Μπορούσια Ντόρτμουντ (2-0), παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ακόμα μία νίκη για την ομάδα του Ουρς Φίσερ, που συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του γερμανικού πρωταθλήματος με αέρα 5 βαθμών από τη δεύτερη Φράιμπουργκ. Η Ουνιόν Βερολίνου πέτυχε την 7η νίκη της σε 10 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga, υποχρεώνοντας την Ντόρτμουντ στην 4η φετινή της ήττα.

Οι Βεστφαλοί έχασαν κι άλλο έδαφος παραμένοντας στους 16 βαθμούς και στην 8η θέση της κατάταξης.

Η ομάδα του Βερολίνου κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-0 από το ημίχρονο στο «Άλτε Φερστεράι», χάρη στα γκολ του Χάμπερερ στο 8ο και στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η πρωτοπόρος της Bundesliga, κράτησε το σκορ έως το τελευταίο σφύριγμα και πήρε μία σπουδαία νίκη, ενώ θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ.