Παρί Σεν Ζερμέν - Μαρσέιγ 1-0: Ο Νεϊμάρ της έκοψε τα φτερά, πήγαν να του κόψουν το πόδι

Η Παρί Σεν Ζερμέν, με πρωταγωνιστή τον Νεϊμάρ, νίκησε 1-0 τη Μαρσέιγ για την 11η αγωνιστική της Ligue 1 και την άφησε πίσω της 6 βαθμούς.

Ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στην 11αδα, ο Γκαλτιέ είχε πλήρη την «αγία τριάδα» στο τερέν αλλά η Μαρσέιγ καλά διαβασμένη δεν επέτρεψε ούτε στον Αργεντινό, ούτε στους Νεϊμάρ, Εμπαπέ να γίνουν επικίνδυνοι.

Μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ είχε ο μπακ, Ασράφ Χακίμι στο 5ο λεπτό όταν σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά Πάουλ Λόπεζ έπεσε στην πορεία της μπάλας κι έκανε μια σωτήρια απόκρουση.

Όμως στο 45+2 ο Εμπαπέ τροφοδότησε τον Νεϊμάρ κι αυτός με ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τους Παριζιάνους οπαδούς στα ουράνια. Mε το γκολ αυτό ο Βραζιλιάνος έφτασε τα 12  φετινά (έχει και 9 ασίστ) σε 16 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Μαρσέιγ ανασυντάχθηκε στην ανάπαυλα και με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους απείλησε με την ισοφάριση αλλά ο Ντοναρούμα στο 53′ έβγαλε κόρνερ το σουτ του Αμίν Χαρίτ. Ο Ιταλός γκολκίπερ έκανε το ίδιο λίγο αργότερα σε σουτ του Γκεντουζί.

Οι ελπίδες της Μαρσέιγ να φέρει σε ισορροπία ψαλιδίστηκαν στο 73΄ όταν ο Γκιγκό που είχε αντικαταστήσει στο πρώτο ημίχρονο τον τραυματία Μπαϊγί αποβλήθηκε για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νεϊμάρ.