Kύπελλο Ελλάδας: Ατρόμητος στην παράταση με Αστέρα - Νοκ άουτ ο Παναιτωλικός στην Καλαμάτα

Eurokinissi

Η Καλαμάτα απέκλεισε (στα πέναλτι) τον Παναιτωλικό. Πρόκριση για Ατρόμητο, Λαμία, Λεβαδειακό, Τι έγινε στα σημερινά (19/10) ματς της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην 5η Φάση της διοργάνωσης συμμετέχουν και οι δέκα (10) ομάδες της Super League (εξαιρούνται  Άρης – Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ). Σύνολο είκοσι τέσσερις (24) ομάδες ήτοι δώδεκα (12) ζευγάρια.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 5ης φάσης

Βόλος – Ιωνικός 4-0

Με δυο γκολ του Γιώργου Κούτσια ο Βόλος έκανε περίπατο στο «Πανθεσσαλικό» κόντρα στον Ιωνικό τον οποίο διέλυσε με 4-0.

ΑΕΛ – Λεβαδειακός 1-2

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ  στο 7ο λεπτό, από γκολ του Πεδρόσο, ο Λεβαδειακός νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ χάρις στα γκολ του Νίκα στο 25΄ και του Σκβάρκα στο 44΄.

Καλαμάτα – Παναιτωλικός  2-2 (4-3 πεν)

Η Καλαμάτα έκανε την έκπληξη καθώς απέκλεισε με 4-3 στα πέναλτι τον Παναιτωλικό. Ο κανονικός αγώνας έληξε 2-2, με σκόρερ τους Ρόβα (Καλαμάτα) και Φλόρες (Παναιτωλικός). Ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας Ταϊρης απέκρουσε τα πέναλτι των Μόρσεϊ και Κολοβού στη «ρώσικη ρουλέτα»

Καλλιθέα – Βέροια  1-0

Ένα γκολ που σημείωσε ο Σαντάνα στην εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε την πρόκριση στην Καλλιθέα η οποία νίκησε 1-0 στη Νέα Σμύρνη τη Βέροια, που είχε δύο δοκάρια.

Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή 5-2 (παρ)

Οι Σερραίοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Σαϊντ, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά οι Πατρινοί «γύρισαν» το ματς, με τους  Μπουρλάκη και Μυτίδη. Στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παντεκίδης ισοφάρισε και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι Σερραίοι με τέρματα των Μούργου, Σοφιανού και αυτογκόλ του Τσακμάκη, έφτασαν στο θριαμβευτικό 5-2.

Αλμωπός Αριδαίας – Λαμία  0-2

Με σκόρερ τους Προβυδάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ (26΄) και  Μαρμεντίνι (60΄) η Λαμία επικράτησε 2-0 στην  Αριδαία του Αλμωπού.

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-3 (παρ.)

Οι τρεις αλλαγές του Κρις Κόλμαν, Κλωναρίδης, Κιάρτανσον και Μουνίθ αποδείχθηκαν χρυσές αφού σημείωσαν τα τρία γκολ (ο τελευταίος με πέναλτι που κέρδισε ο Κλωναρίδης) με τα οποία ο Ατρόμητος νίκησε στην παράταση (κανονική διάρκεια 0-0) τον Αστέρα στην Τρίπολη.