Premier League: Με ασίστ Τσιμίκα η Λίβερπουλ λύγισε τη Γουέστ Χαμ

amna-epa

Η Λίβερπουλ με ασίστ του Κώστα Τσιμίκα νίκησε 1-0 τη Γουεστ Χαμ στο «Άνφιλντ». Η Τσέλσι άφησε βαθμούς (0-0) στην Μπρέντφορντ για την 11η αγωνιστική της Premier League.

Με φόρα από τη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι η Λίβερπουλ λύγισε με το ίδιο σκορ τη Γουέστ Χαμ και συνεχίζει την αναρρίχησή της στη βαθμολογία. Η Τσέλσι έκανε κακή εμφάνιση και κόλλησε στο 0-0 με την  Μπρέντφορντ.

Λίβερπουλ – Γουεστ Χάμ 1-0

Mε τον Φιρμίνο σε ρόλο επιθετικού χαφ η Λίβερπουλ ήταν επιθετικότατη από το πρώτο λεπτό και δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Στο 22΄ ο Τσιμίκας έβγαλε μια συστημένη σέντρα και ο Νιούνιες με κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνσκι. Αυτό ήταν το 3ο γκολ του Ουρουγουανού σε 4 ματς.

Ο Νιούνιες ανοίγει το σκορ κόντρα στη Γουέστ Χαμ

Kαι τι να πει κανείς για τον Κώστα Τσιμίκα ο οποίος κατέγραψε την 5η του ασίστ στο πρωτάθλημα. Μόνο Ντε Μπρόινε είναι μπροστά του, με 11 ασίστ.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να επιτίθεται και η Γουεστ Χαμ ήταν τυχερή που δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ. Θα μπορούσε μάλιστα και να ισοφαρίσει αλλά ο Άλισον απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπόουεν στο 45΄ (δόθηκε μέσω VAR σε μαρκάρισμα του Γκόμες).

Ο Άλισον αποκρούει το πέναλτι του Μπόουεν

Η Γουεστ Χαμ πήρε θάρρος στο δεύτερο ημίχρονο και όσο το ματς ακροβατούσε στο ένα γκολ η κατάσταση ήταν ρευστή. Με την έξοδο του Τιάγκο η Λίβερπουλ έχασε τον έλεγχο του αγώνα και η αγωνία στην εξέδρα μεγάλωσε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία τους ευκαιρία με τον Σούτσεκ που πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Μπρέντφορντ Τσέλσι 0-0

Η Μπρέντφορντ πίεσε από την αρχή και οι μπλε πέρασαν δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Και χρειάστηκε ο Κέπα να επιστρατεύσει τα αντανακλαστικά του για να σώσει την εστία του σε κεφαλιά του Τόνι.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη. Η Μπρέντφορντ συνέχισε να υπερέχει και έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει με τον Μπουέμο ο οποίος από ευνοϊκή θέση, έστειλε την μπάλα πάνω στον Κέπα. Η Τσέλσι μάλιστα στο τέλος παραλίγο να κλέψει τη νίκη αλλά το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ δεν είχε τη δύναμη που έπρεπε για να τρυπήσει τον γκολκίπερ.