ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Σβηστά στους «16» με τα πρώτα ελληνικά γκολ στην OPAP Arena

EUROKINISSI

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην Αγιά Σοφιά με τέρματα του Κοσίδη και του Μάνταλου και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Από τη στιγμή που η ΑΕΚ δεν κατάφερε πέρυσι να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, βρέθηκε να αγωνίζεται στην 5η φάση του Κυπέλλου, μια εξέλιξη που μάλλον δεν στεναχώρησε κανέναν στην Ένωση. Ο Ματίας Αλμέιδα βρήκε την ευκαιρία να εντάξει ή να επαναφέρει παίκτες στην ενδεκάδα και ο κόσμος της ΑΕΚ να χαρεί την αγαπημένη του ομάδα στο καινούργιο της γήπεδο σε ένα ακόμα παιχνίδι, τώρα που η λαχτάρα είναι ακόμα μεγάλη.

Από τη στιγμή που το παιχνίδι εξελίχθηκε και ιδανικά για τους γηπεδούχους με το γρήγορο γκολ του Κοσίδη να διώχνει κάθε υποψία άγχους, τότε η μεσοβδομαδιάτικη έξτρα υποχρέωση μόνο κέρδη απέφερε στην ΑΕΚ και τον προπονητή της που πήραν τη νίκη-πρόκριση με 2-0 – ίδιο σκορ με το ματς πρωταθλήματος στη Ριζούπολη..

Ο Αργεντινός είδε σε αγωνιστικό ρυθμό τον Γάλλο παγκόσμιο πρωταθλητή, Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, που ήταν θετικός, αλλά χρειάζεται ακόμα χρόνο για να εγκλιματιστεί πλήρως. Επίσης τους Τζαβέλλα και Μήτογλου μαζί ως δίδυμο να μην έχουν πρόβλημα, τον Γιόνσον να δίνει τρεξίματα και επεμβάσεις στο κέντρο, τον Μάνταλο ποιότητα και τον νεαρό Κοσίδη να ψηλώνει σε μπόι με το πρώτο του γκολ ως στέλεχος της πρώτης ομάδας. Αυτό ήταν, μάλιστα, το παρθενικό τέρμα «κιτρινόμαυρου» Έλληνα ποδοσφαιριστή στη νεόδμητη OPAP Arena.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Ματίας Αλμέιδα επανέφερε κάτω από τα δοκάρια τον Στάνκοβιτς, ενώ στα μπακ ο Χατζισαφί κράτησε τη θέση του και ο Σιντιμπέ έκανε το ντεμπούτο του στο δεξί άκρο. Για το κέντρο της άμυνας προτίμησε το ελληνικό δίδυμο του Τζαβέλλα με τον Μήτογλου.

Ο Γιόνσον με τον Γαλανόπουλο πήραν θέση στον άξονα του κέντρου, με τον Ελίασον δεξιά και τον Μάνταλο αριστερά. Στην επίθεση ο Αραούχο είχε πιο ελεύθερο ρόλο και ο Κοσίδης έπαιξε στην κορυφή.

Ο Θανάσης Στάικος έκανε κι αυτός αρκετές αλλαγές εν όψει του «τελικού» με τον Ιωνικό. Ο Έλληνας τεχνικός κράτησε τον Πριόρ στον «άσο» και χρησιμοποίησε ως νέα  πρόσωπα στην άμυνα τους Πήλιο (δεξιά) και Μπαγκαλιάνη (στόπερ), ενώ σταθεροί στις θέσεις τους έμειναν οι Παντελάκης και Σόρια. Ο Καραχάλιος αμετακίνητος σε θέση αμυντικού χάφ με τους Λιάσο και Ριένστρα στα άκρα. Στην επίθεση, στην κορυφή ο Παμλίδης και στις πτέρυγες οι Φοφανά και Μορέιρα.

Ο Παμλίδης απείλησε, ο Κοσίδης σκόραρε

Μόλις στο 2′ ο ΠΑΣ απείλησε με τον Παμλίδη να καθυστερεί να σουτάρει και εν τέλει να αστοχεί απελπιστικά όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από λάθος πάσα του Στάνκοβιτς. Αμέσως μετά ο Αραούχο πήρε την πάσα από τον Σιντιμπέ, αλλά άργησε κι αυτός να σουτάρει κι έχασε την ευκαιρία.

Η ΑΕΚ άμεσα πήρε τα ηνία του αγώνα με το γνωστό παιχνίδι πίεσης και τη συνεχή κίνηση και άνοιξε το σκορ με τον Κοσίδη στο 6′, όταν ο νεαρός φορ, στο ντεμπούτο του ως βασικός, εκμεταλλεύτηκε τη δύσκολη απόκρουση του Πριόρ σε σουτ του Αραούχο.

Η Ένωση δεν έριξε το ρυθμό της και συνέχισε να ασκεί πίεση στους Γιαννιώτες, που δυσκολευόντουσαν να περάσουν το χώρο του κέντρου με την μπάλα στα πόδια τους. Σαν να μην έφτανε αυτό ο γενικά άτυχος φέτος, Γάλλος πορτιέρε, Ζερόμ Πριόρ τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον Αθανασίου στο 20ό λεπτό.

Ο νεαρός τερματοφύλακας χρειάστηκε να επέμβει άμεσα, στο 22′, σε κεφαλιά του Μάνταλου και λίγο αργότερα στο 30′ σε σουτ του Αραούχο. Στο 40′ ο Μάνταλος πήρε νέα κεφαλιά παρά την παρουσία δίπλα του του υψηλόσωμου Παντελάκη, αλλά και πάλι επενέβη ο Αθανασίου.

Γενικότερα, στο πρώτο ημίχρονο και παρά το εις βάρος του γκολ, ο ΠΑΣ έμεινε πίσω, δυσκολεύοντας την προσπάθεια της ΑΕΚ να παράξει φάσεις, παρά τη συνεχή κίνηση και τις (υπερβολικά) πολλές γρήγορες μεταβιβάσεις.

Μόλις ξεθάρρεψε ο ΠΑΣ, τον τιμώρησαν ο Ελίασον και ο Μάνταλος

Ο ΠΑΣ έδειξε πιο επιθετικός στο ξεκίνημα της επανάληψης, άλλωστε τι είχε να χάσει; Ο Ροσέρο και ο Λώλης μπήκαν για να δώσουν μεγαλύτερη ενέργεια στην επίθεση του ΠΑΣ με σχετική επιτυχία. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ μάλλον αποκοιμήθηκε επιθετικά και έδωσε μέτρα στον αντίπαλο με αποτέλεσμα να γίνει ένα επικίνδυνο άστοχο σουτ από τον Ριένστρα στο 63′ κι άλλο ένα από τον Ροσέρο στο 65′, που έβγαλε εύκολα ο Στάνκοβιτς.

Στην αντεπίθεση, όμως, ο πιο δραστήριος παίκτης της ΑΕΚ, ο Ελίασον μπήκε στην περιοχή και ανάγκασε τον Καραχάλιο να τον ανατρέψει.Ο Πέτρος Μάνταλος δε λάθεψε από την άσπρη βούλα και πέτυχε το 2-0 στο 68′ – το πρώτο γκολ και της… παλιοσειράς στην OPAP Arena.

Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι τη λήξη ήταν πια τυπική διαδικασία με τους δυο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές για να δώσουν χρόνο σε παίκτες με μικρή συμμετοχή (Φράνσον, Ραντόνια – Μπάλαν) ή λίγα αγωνιστικά λεπτά σε βασικούς που έμειναν στον πάγκο (Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία – Κιάκος).

Αυτό που ξεχώρισε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης ήταν η εντυπωσιακή επέμβαση του  Αθανασίου στο 79′ σε προσπάθεια του Αραούχο κι άλλη μία σε σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 92′.