Εuropa League: O Τσάκα με γκολ αλά Νιστελρόι έστειλε την Άρσεναλ στα νοκ-άουτ

amna-epa

Η Άρσεναλ ζορίστηκε αλλά νίκησε 1-0 την Αϊντχόφεν στο Λονδίνο σε εξ αναβολής ματς του Europa League και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε ο Γκράνιτ Τσάκα με κίνηση φορ που θύμιζε τον προπονητή της PSV Ρουντ Φαν Νιστελρόι.

Ο Μικέλ Αρτέτα φρέσκαρε την 11αδα του με 6 νέα πρόσωπα σε σχέση με τον αγώνα της Κυριακής (16/10) κόντρα στη Λίντς (Τέρνερ, Χόλντινγκ, Τίρνεϊ, Λοκόνγκα, Βιέιρα, Ενκέτια). Διατήρησε ωστόσο τους Ζεσούς και Σάκα στην  επίθεση.

Δίχως όμως τον φορμαρισμένο Μαρτινέλι στην αριστερή πτέρυγα οι επιθέσεις της Άρσεναλ ήταν μονοδιάστατες και εύκολα αντιμετωπίσιμες από την ολλανδική άμυνα που ήταν καλά στημένη έξω από την περιοχή του Μπενίτεθ.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο κύλησε με μια ανούσια υπεροχή των κανονιέρηδων οι οποίοι στην ουσία δεν δημιούργησαν μεγάλη φάση στα ολλανδικά καρέ.

H Άρσεναλ μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και ο Σάκα έχασε ένα γκολ απέναντι στον Μπενίτεθ που απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Άγγλου διεθνή. Ο τερματοφύλακας της PSV έσωσε και στο 62΄ την εστία του σε σουτ του Ζεσούς.

Η Αϊντχόφεν περίμενε την κατάλληλη ευκαιρία για να χτυπήσει στην αντεπίθεση και την βρήκε στο 67΄ με τον Τσάβι αλλά το σουτ που εξαπέλυσε δεν ανησύχησε τον Τέρνερ.

Βλέποντας ότι η ομάδα δυσκολευόταν ο Αρτέτα έριξε στον αγώνα τους Παρτέι και Όντεγκααρντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Τομιγιάσου πάσαρε στον Τσάκα κι αυτός με το δεξί (!) κεραυνοβόλησε τον Μπενίτεθ για το 1-0.

Παρά το εις βάρος της σκορ η ολλανδική δεν ξεμύτισε από τα καρέ της και ήταν ευτύχημα που έφυγε από το Λονδίνο μόνο με ένα γκολ στις αποσκευές της.