Βundesliga: Περίπατοι για Mπάγερν και Ντόρτμουντ - Απίστευτο come back της Λειψίας

amna-epa

Η Μπάγερν επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Χόφενχαϊμ ενώ η Ντόρτμουντ διέλυσε 5-0 τη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου για την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Μπάγερν, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Νόιερ, είχε εύκολο (2-0) απόγευμα στο Χοφενχάιμ. Το έκανε εύκολο ο Τζαμάλ Μουσιάλα σκοράροντας στο 17′ από κοντά μετά από πάσα του Γκορέτσκα.

Με αυτό το γκολ ο Μουσιάλα  έφτασε τα 6 στο πρωτάθλημα (έχει και 4 ασίστ) ενώ σε όλες τις διοργανώσεις μετρά 9  (σε 16 συμμετοχές) όταν πέρσι σε 40 ματς είχε σημειώσει 8 γκολ!

Λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματά της με τον
Τσούπο-Μότινγκ ο οποίος δέχθηκε πάσα πάρε-βάλε από τον Γκνάμπρι και δεν έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει. Η Χοφενχάιμ έκανε φάσεις στη συνέχεια φάσεις για να βάλει τουλάχιστον το γκολ της τιμής αλλά ο Ούλριχ ήταν εκεί για να της το αρνηθεί .

Καταιγίδα η Ντόρτμουντ

Η Στουτγκάρδη με τον Μαυροπάνο στην ενδεκάδα δέχθηκε γκολ στην πρώτη κιόλας επίθεση. Ο Μπέλινγχαμ στο 2′ άνοιξε το σκορ για την Ντόρτμουντ η οποία πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο είχε καθαρίσει το ματς, με το δεύτερο γκολ που σημείωσε ο Σούλε (13′)

Οι Βεστφαλοί που ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί πέτυχαν και τρίτο γκολ λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον Ρέινα στο 44΄. Kι επιστρέφοντας συνέχισαν να σφυροκοπούν τη Στουτγκάρδη η οποία στο 53΄ μάζεψε ξανά την μπάλα από τα δίχτυα της ύστερα από το εντυπωσιακό πλασέ του Μπέλινγχαμ.

O Μουκόκο έκανε το 5-0 στο 72΄ για να έρθει ο (δικός μας) Χουάν Χοσέ Περέα στο 89′ να πετύχει το πρώτο του γκολ στη Bundesliga το οποίο για κακή του τύχη δεν θα μετρήσει με υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ.

Η Λειψία βρέθηκε να χάνει 3-0 από την Άουγκσμπουργκ στο 64΄ αλλά απέφυγε την ήττα (3-3) στο 90΄ με γκολ της χρυσής αλλαγής Νοβόα Ράμος.