Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1: Από το σκοτσέζικο ντους στη βραζιλιάνικη λύτρωση

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ένα γκολ φαινόταν ότι θα ήταν αρκετό στο «Στάμφορντ Μπριτζ», αλλά έγιναν πράματα και θάματα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ζορζίνιο να ευστοχεί σε πέναλτι και τον Κασεμίρο να σώζει τη Γιουνάιτεντ από την ήττα στις καθυστερήσεις.

Ένα παιχνίδι που όδευε με μαθηματική ακρίβεια προς το 0-0,  ένα αποτέλεσμα που θα βόλευε τις Άρσεναλ, Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ, έληξε τελικά με σκορ 1-1 ύστερα από μια απερίσκεπτη ενέργεια του Σκοτσέζου Σκοτ ΜακΤόμινεϊ πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι και μια κεφαλιά απελπισίας του Βραζιλιάνου Κασεμίρο στο 93′.

Η Τσέλσι, που με τον Γκρέιαμ Πότερ στο τιμόνι δεν είχε γνωρίσει ακόμα την ήττα, δεν μπόρεσε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και μολονότι καμία ομάδα δεν κυριάρχησε στο γήπεδο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν πιο επικίνδυνη και φυσιολογικά δημιουργούσε πιο πολλές φάσεις.

Ωστόσο ενώ το ματς όδευε προς την ισοπαλία, ο Σκοτσέζος μέσος τράβηξε στην περιοχή τον Μπρόγια, ο Ζορζίνιο δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και η Τσέλσι βρέθηκε στο 87′ αγκαλιά με τη νίκη. Με τη Γιουνάιτεντ όμως, ποτέ δεν πρέπει να λες ποτέ. Στο 93′ ο Κασεμίρο σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 1-1, αποτέλεσμα που δεν βόλευε ουσιαστικά καμία από τις δύο ομάδες, αλλά ήταν σίγουρα καλύτερο από μια ενδεχόμενη ήττα.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα του Τεν Χαχ

Η Τσέλσι ξεκίνησε με 3-4-2-1 και η Γιουνάιτεντ με 4-2-3-1, άρα πολύ κόσμο στο κέντρο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι στο πρώτο 20λεπτο και δημιούργησαν δυό-τρεις καλές φάσεις με τους Σο, Άντονι και Σάντσο με τον Κέπα να βάζει τα χέρια του μία φορά στο σουτ του Βραζιλιάνου στο 11′.

Ο Ισπανός επενέβη ξανά σε δυνατό σουτ του Ράσφορντ από δεξιά στο 33′, ενώ η Τσέλσι απείλησε στο 43′ με τον Νταλότ να μπαίνει μπροστά από τον Ομπαγεγιάνγκ, πριν ο Γκαμπονέζος στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Η μεγάλη ευκαιρία της Γιουνάιτεντ ήρθε στο 45′ με τον πολύ κινητικό Άντονι να αστοχεί προ του Κέπα.

Με καλές επεμβάσεις ο Κέπα κράτησε το 0-0 στο ημίχρονο.

Ισορροπία μέχρι το 85′, χαμός στο τελευταίο δεκάλεπτο

Η Τσέλσι βγήκε πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια και ο Έρικ Τεν Χαχ άμεσα αντικατέστησε τον μέτριο Σάντσο με τον Φρεντ. Στο 60′ αναγκάστηκε να βγάλει και τον Βαράν που τραυματίστηκε και να ρίξει στο ματς τον Λίντελοφ, σπάζοντας (αναγκαστικά) την τετράδα των αμυντικών που έχει καθιερώσει στα τελευταία παιχνίδια (Νταλότ, Βαράν, Μαρτίνες, Σο).

Η καλύτερη φάση του αγώνα ήρθε στο 73′ με τον Σαλομπά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ και αμέσως μετά ο Πότερ έβγαλε τον άφαντο Ομπαμεγιάνγκ για να περάσει τον Πούλισιτς.

Το επόμενο κύμα των αλλαγών άλλαξε το παιχνίδι. Ο Πότερ έριξε στο ματς τον Μπρόγια και τον Τσουκουεμέκα και ο Τεν Χαχ τον ΜακΤόμινεϊ και τον Ελάνγκα γύρω στο 80′.

Ο Σκοτσέζος στο 85′ κράτησε αδικαιολόγητα τον Αλβανό από τη μέση σε εκτέλεση κόρνερ και ο Άτγουελ έδειξε άμεσα την άσπρη βούλα. Ο Ζορζίνιο πήρε την ευθύνη σκόραρε στο 87′ και έδωσε στους «μπλε» το προβάδισμα.

Κι όμως, η Τσέλσι δεν μπόρεσε στα ελάχιστα λεπτά που απομένουν να κρατήσει το αποτέλεσμα, αφού ο Κασεμίρο με κεφαλιά στο 94′ επανέφερε την ισορροπία στο παιχνίδι και έγραψε το τελικό 1-1.