ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-2: Έσωσε τον βαθμό στο 96', αλλά μετράει πληγές

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ, με γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 96′ ισοφάρισε στο τελικό 2-2 τον Αστέρα Τρίπολης, που είχε προηγηθεί με 0-2. Ο Δικέφαλος μετρά πληγες εκτός από τους χαμένους βαθμούς, με Τσαούση, Λύρατζη και Ζίβκοβιτς να βγαίνουν νοκ άουτ!

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βάλει το πόδι στο γκάζι στο ξεκίνημα αλλά ο Αστέρας του έκοψε το βήχα με μια πρώτη αντεπίθεση, με την οποία προειδοποίησε τον Δικέφαλο. Οι «ασπρόμαυροι» έγραψαν πέντε τελικές μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους αλλά καμία στην εστία, την ώρα που ο Αστέρας έδειχνε να έχει «κλειδώσει» τον Νάραϊ.

Δυο αναγκαστικές αλλαγές με Τσαούση – Λύρατζη

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε Τσαούση και Λύρατζη να μην είναι σε θέση να συνεχίσουν, με αποτέλεσμα να συνεχίσει ένα απίστευτο σερί αναγκαστικών αλλαγών που ξεκίνησε από την αναμέτρηση στο Καραϊσκάκη. Ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι και «χτύπησε» στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Ο Αστέρας έριξε «μαχαιριά» στο 45+1

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου. Ο Στάνκο, με κοντινή κεφαλιά, έκανε το 0-1, σε μια στατική φάση στην οποία ο ΠΑΟΚ.

Ξεκίνημα με Μπίσεσβαρ αντί Καντουρί λόγω ενοχλήσεων

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίτα αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να παίρνει τη θέση του Καντουρί. Ο Λουτσέσκου επέλεξε τον Ολλανδό, με την παρουσία του να μην τον δικαιώνει. Ο Αστέρας, όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά με πέναλτι έκανε το 0-2, με τον Τλικία να σκοράρει στο 54′.

Ο Κωνσταντέλιας του έδωσε πνοή και ο Ολιβέιρα έσωσε την παρτίδα

Ο ΠΑΟΚ, για σχεδόν 15 λεπτά αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν, με τους Κωνσταντέλια και Σβαμπ να μπαίνουν και να δίνουν πνοή. Ο Κωνσταντέλιας κέρδισε πέναλτι, με τον Κούρτις να μειώνει σε 1-2 στο 81′. Ο ΠΑΟΚ, στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 96′ ισοφάρισε με τον Ολιβέιρα σε 2-2, και με τη λήξη της αναμέτρησης ο Ζίβκοβιτς έπεσε στο έδαφος και έφυγε υποβασταζόμενος. Όλα αυτά με φόντο την επίσκεψη του Δικέφαλο του Βορρά στην ΟΠΑΠ Αρένα για την αναμέτρηση με την ΑΕΚ…