Μπόκα Τζούνιορς: Φινάλε - θρίλερ και πρωταθλήτρια με... δώρο της «αιώνιας» αντιπάλου Ρίβερ Πλέιτ

AMNA/EPA

Σε ένα φινάλε – θρίλερ στο πρωτάθλημα Αργεντινής, η Μπόκα Τζούνιορς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ιντεπεντιέντε μέσα στο φλεγόμενο «Μπομπονέρα» αλλά η νίκη της Ρίβερ Πλέιτ μέσα στην έδρα της Ρασίνγκ, χάρισε τον τίτλο στους «Xeneizes»!

Η Μπόκα Τζούνιορς αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Αργεντινής, κερδίζοντας τον 29ο τίτλο στην ιστορία της χάρη στην πολύτιμη συμβολή της «αιώνιας» αντιπάλου της, Ρίβερ Πλέιτ.

Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Αργεντινής, οι «Xeneizes» και η Ρασίγνκ μπήκαν έχοντας 51 και 50 βαθμούς αντίστοιχα. Η Μπόκα στραβοπάτησε κόντρα στην Ιντεπεντιέντε στην έδρα της (1-1)  αλλά η νίκη της Ρίβερ Πλέιτ μέσα στο επί την έτερης διεκδικήτριας του τίτλου (1-2), της χάρισε το πολυπόθητο τρόπαιο.

Στο φλεγόμενο ως συνήθως «Μπομπονέρα», η Ιντεπεντιέντε άνοιξε το σκορ στο 32′, με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λεάντρο Μιγκέλ Φερνάντες. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα δύο λεπτά αργότερα με τον Γκιγιέρμο Ματίας Φερνάντες, ενώ ο Σεμπαστιάν Βίγια τους έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στο 50′. Ωστόσο, στο 81ό λεπτό, δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης από τον Χαβιέρ Νικολάς Βαγιέχο, που ήταν και το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα στο «Avellaneda», η Ρασίνγκ διατηρούσε το προβάδισμα με 1-0 από το 51′ χάρη στο γκολ του Ματίας Ρόχας. Όμως η Ρίβερ Πλέιτ έκανε την ανατροπή, αρχικά φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 80′ με τον Μιγκέλ Μπόρχα και ο ίδιος παίκτης της έδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα ο τίτλος να καταλήξει στα χέρια της «αιώνιας» αντιπάλου της! Είχε προηγηθεί το χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων στο 90′.