Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-2: Όταν τρέχει δεν τη σταματά κανείς

EUROKINISSI

Η Ένωση άλλαξε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο στη Λιβαδειά και ύστερα από ένα στείρο πρώτο 45λεπτο, βρήκε δίχτυα δυο φορές με εκτελεστή τον Λιβάι Γκαρσία.

Σε όλες τις γλώσσες υπάρχει μια φράση που αναφέρει ότι η υπομονή είναι αρετή. Όχι άδικα. Όποιος δεν βιάζεται αργά ή γρήγορα δικαιώνεται κι αυτό ακριβώς συνέβη με το ματς της ΑΕΚ στη Λεβαδειά.

Οι «κιτρινόμαυροι» περίμεναν επί ένα 45λεπτο τους παίκτες του Λεβαδειακού να κουραστούν, υποχρεώνοντάς τους να κυνηγούν την μπάλα πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά και μόλις επέστρεψαν στο αγωνιστικό χώρο, φάνηκε σαν να άφησαν το… Φιατάκι στα αποδυτήρια και να βγήκαν στο τερέν με… Φεράρι. Τόσο μεγάλη ήταν η αλλαγή στο ρυθμό της ΑΕΚ και άμεσα, στο 50′ ο Λιβάι Γκαρσία κέρδισε τους αμυντικούς στο σπριντ και άνοιξε το σκορ με άλμα… NBAer, σε ένα γήπεδο με κακό αγωνιστικό χώρο και απέναντι σε μια ομάδα που κατέβηκε για να παίξει, αποκλειστικά, άμυνα.

Με τους περίπου 2.000 φίλους της να κάνουν τη νύχτα μέρα, οι παίκτες της ΑΕΚ κυριάρχησαν μετά το 1-0 και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Γκατσίνοβιτς, ο Λιβάι και πάλι στόχευσε σωστά για το 2-0, τέρμα που έκρινε οριστικά το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ παραμένει έτσι, τούτη την περιόδο, η πιο σοβαρή απειλή για τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και μακράν η πιο επιθετική και παραγωγική ομάδα της Super League.

Πώς ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Με τη θέση αριστερά στην άμυνα να είναι η μόνη που απασχολούσε τον Ματίας Αλμέιδα, ο Αργεντινός τεχνικός επέλεξε τη λύση του Σιντιμπέ (με ανάποδο πόδι) και όχι τον Ραντόνια για να καλυφθεί το κενό των Χατζισαφί και Μοχαμάντι. Στο δεξί άκρο ξεκίνησε ο Ρότα, στο κέντρο της άμυνας επέμεινε στους Βίντα και Μουκουντί και στο τέρμα των Αθανασιάδη. Οι υπόλοιποι της ενδεκάδας ήταν οι Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς και Ελίασον στο κέντρο και μπροστά οι Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία.

Η Ένωση, όπως παρατάχθηκε στη Λεβαδειά.

Ο Λεβαδειακός, των πολλών απουσιών, ξεκίνησε με 4-4-2 και σε σχέση με το τελευταίο ματς ο Γιάσμινκο Βέλιτς προτίμησε τον Χάμοντ αντί του Βρακά στα χάφ και τον Λούα Λούα στην επίθεση στη θέση του Δούμτσιου. Κατά τ’ άλλα στο τέρμα ξεκίνησε ο Μάρκοβιτς, στην άμυνα οι Τσάπρας, Παναγιώτου (άκρα), Βινίσιους και Λιάγκας (στόπερ), στο κέντρο οι  Μεχία, Χάμοντ, Τορό και Λούα Λούα και στην επίθεση οι Νικάς και Μουτίνιο.

Ένα παντελώς αδιάφορο πρώτο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα η Ένωση μπήκε με εντελώς αναγνωριστική διάθεση, ενώ ο Λεβαδειακός σημάδευε την πλευρά του Σιντιμπέ για να γίνει απειλήσει.

Μετά το 10λεπτο, η μπάλα ήταν μονίμως σε «κιτρινόμαυρα» πόδια. Ένα σουτ του Αραούχο στο 20′ δεν βρήκε εστία, κι άλλο ένα του Γκατσίνοβιτς ήταν πολύ αδύναμο για να ανησυχήσει τον Μάρκοβιτς. Με σουτ (άστοχο) απείλησε και ο δραστήριος Πινέδα στο 42′ και κάπου εδώ τελειώνει η αναφορά στα πρώτα 45 λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων ο Λεβαδειακός έκλεισε τους χώρους, πότε παίζοντας άμυνα λίγο κάτω από το κέντρο και άλλοτε έξω και μέσα στην περιοχή του.

Ο Ορμπελίν Πινέδα ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε στο κακό πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ, ίσως επηρεασμένη και από τον κακό αγωνιστικό χώρο, δεν έβγαλε την ενέργεια των προηγούμενων αγώνων και παρασύρθηκε (ή επέλεξε) σε ένα αργό τέμπο, έχοντας την κατοχή της μπάλας (67%), αλλά όχι τη μεγάλη φάση.

Άλλη ΑΕΚ στην επανάληψη και γκολ με το καλημέρα

Η Ένωση άλλαξε ταχύτητα με το πρώτο σφύριγμα στην επανάληψη με πρέσινγκ πολύ ψηλά – το αγαπημένο της παιχνίδι επί Αλμέιδα. Η πίεση παραλίγο να αποδώσει καρπούς αλλά στο 47′ ο Γκαρσία δεν πρόλαβε να εκτελέσει από τη μικρή περιοχή και απλά κέρδισε ένα κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Λιβάι ξεμαρκαρίστηκε πήδηξε ψηλά και με κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Ελίασον από δεξιά για το 1-0.

Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στην ΑΕΚ και ανέβασε τον Λεβαδειακό λίγο πιο ψηλά, αφήνοντας χώρους στους Ελίασον και Γκατσίνοβιτς. Χώρο βρήκε και ο Λούα Λούα για ένα καλό σουτ στο 65′, αλλά ο Αθανασιάδης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε.

Με τα γκολ του ο Λιβάι Γκαρσία υπέγραψε τη νίκη της ΑΕΚ.

Η κλωτσιά του Χάμοντ σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ

Το ματς φαινόταν ότι όδευε προς το 0-2 με την ΑΕΚ να τρέχει ασταμάτητα και πράγματι στο 66′ ο Χάμοντ κλώτσησε τον εξαιρετικό, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, Γκατσίνοβιτς στην περιοχή και ο Λιβάι στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό Γ από την άσπρη βούλα διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ στο 70′.

Πριν προλάβει ο Αλμέιδα να βγάλει τον Πινέδα για να βάλει τον Γιόνσον, ώστε να αποκτήσει μεγαλύτερη συνοχή στο κέντρο, ο Λεβαδειακός έχασε την καλύτερη ευκαιρία του με τον Μουτίνιο να πλασάρει ελάχιστα άουτ.

Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν «χτύπησαν» πριν αρχίσει τις κινήσεις από τον πάγκο ο Αλμέιδα, η ΑΕΚ με Γιόνσον και Μάνταλο (αντί του Ελίασον) έβαλε οξυγόνο στα «πνευμόνια» της στο κέντρο και ολοκλήρωσε το ματς με πιο συντηρητικό, αλλά όχι αδιάφορο παιχνίδι, αφού έψαχνε τις αντεπιθέσεις για το 0-3.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αθανασιάδης είπε όχι στον Σκβάρκα και το 0-2 έμεινε ως τελικό σποτέλεσμα.