Bundesliga: «Βροχή» γκολ από Μπάγερν και Βόλφσμπουργκ, νίκες για Λειψία και Στουτγκάρδη

twitter/@FCBayern

Η Μπάγερν Μονάχου ανέβηκε στην κορυφή της Bundesliga μετά τη νίκη της με 6-2 επί της Μάιντζ και βρίσκεται στο +2 από την Ουνιόν Βερολίνου που αγωνίζεται αύριο. «Τεσσάρα» της Βόλφσμπουργκ, νίκες για Λειψία και Στουτγκάρδη.

Μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga πέρασε η Μπάγερν Μονάχου, μετά τη νίκη της επί της Μάιντζ με 6-2, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Στο +2 οι Βαυαροί από την  Ουνιόν Βερολίνου, που υποδέχεται αύριο (30/10) την Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν από νωρίς το σκορ στο «Allianz Arena», με τον Γκνάμπρι, έπειτα από υποδειγματική συνεργασία με τους συμπαίκτες του μόλις στο 5ο λεπτό.

O Moυσιάλα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Τσούπο Μοτίν στο 28′ και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Νάγκελσμαν. Το 3-0 ήρθε από τον Μανέ στο 43′, αφού προηγουμένως ο Σενεγαλέζος εξτρέμ εκτέλεσε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Τσέντνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Μάιντζ ήταν αυτή που κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ο Ούρλαϊχ με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπίρκαρντ. Μετά την εκτέλεση, ο Βίντμερ με κεφαλιά μείωσε σε 3-1.

O Γκορέτσκα σφράγισε τη νίκη των Βαυαρών στο 57′ με άπιαστη κεφαλιά, μην αφήνοντας κανέναν περιθώριο αντίδρασης στον Τσέντνερ. Το 5-1 ήρθε από τον Τελ στο 79′, που απέφυγε με ωραίο σλάλομ τους αντιπάλους αμυντικούς και σούταρε από το ύψος της περιοχής. Η «βροχή» των γκολ στο «Allianz Arena» συνεχίστηκε, με την Μάιντζ να μειώνει σε 5-2 με τον Ίνγκαρτσεν στο 82′. Ο Τσούπο Μοτίν έφτασε τα 6 σερί γκολ τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις, για να κάνει το 6-2, τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 2-1

Η Άουγκσμπουργκ έφτασε πολύ κοντά να φύγει  με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Mercendes Benz Arena», αλλά ο Άντον χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, στις καθυστερήσεις του αγώνα, σε ένα φινάλε θρίλερ και ανατροπή. O Nίντελερχεν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 4ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 15′ με τον Γκιρασί.

Βόλφσμπουργκ – Μπόχουμ 4-0

Οι «Λύκοι» επικράτησαν άνετα με 4-0 επί της Μπόχουμ στο «Volkswagen Arena».Πίεσαν από το ξεκίνημα του αγώνα και βρήκαν το γκολ με κεφαλιά του Νμέκα στο 27′. Ο Μπακού βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga και έκανε το 2-0 στο 35′. Στο 58′ ο Νμέκα έγραψε το 3-0, ενώ το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για την Βόλφσμπουργκ στο 80′, με δυνατό βολέ του Όλντερ Βιντ.

Λειψία – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0

Η Λειψία επικράτησε με 2-0 της Λεβερκούζεν στη «Red Bull Arena».  Στο 32′, ο Νκουκού πήρε την κεφαλιά μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Σζομποσλάι και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 83′ ο Βέρνερ έκανε το 2-0 μετά από ωραία πάσα του Χαϊντάρα.

Βέρντερ Βρέμης – Χέρτα Βερολίνου (28/10) 1-0