Λίβερπουλ - Λιντς 1-2: Κόκκινο βαρέλι... χωρίς πάτο!

AMNA/EPA

Μετά το κάζο από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η θλιβερή Λίβερπουλ υπέστη νέο στραπάτσο από την παραπαίουσα φετινή Λιντς μέσα στο Άνφιλντ – Νέα ήττα με 2-1 για την ομάδα του Κλοπ και ο εφιάλτης δεν έχει τελειωμό!

Η Λίβερπουλ υπέστη οδυνηρή και συνάμα ιστορική ήττα από τη Λιντς με 2-1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Premier League, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν στο «Άνφιλντ» μετά από 21 ολόκληρα χρόνια και τους γηπεδούχους να χάνουν το αήττητο στην έδρα τους έπειτα από 29 ματς.

Οι «Ρεντς» προερχόταν από την εκτός έδρας ήττα από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι αγνοούσαν τη νίκη επί 8 αγωνιστικές. Παρά τη μεγάλη θεωρητικά διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο αποψινές αντιπάλους και με τον Μενιέ να κάνει το ματς της ζωής του, η Λιντς κατάφερε να δραπετεύσει με το «τρίποντο».

Ο Ροδρίγο «πάγωσε» το Άνφιλντ γράφοντας το 0-1 στο 4ο λεπτό, με τη Λίβερπουλ να βρίσκεται πίσω στο σκορ για 8ο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα της Premier League. Ο Ισπανός στράικερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Άλισον, που αιφνιδιάστηκε από το γύρισμα του Γκόμεζ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να φέρνει το ματς στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα. Ο Αιγύπτιος επιθετικός εκτέλεσε τον Μελιέ από κοντά, έπειτα από σέντρα του Ρόμπερτσον από τα αριστερά, για το 1-1 στο 14′.

Ωστόσο, η εικόνα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ δεν άλλαξε, παρά την κατοχή της μπάλας και έδειξε ότι διανύει αγωνιστική κρίση, επιτρέποντας τους παίκτες της Λιντς να χτυπούν στην αντεπίθεση και να δημιουργούν κλασικές ευκαιρίες, με πιο σημαντική το δοκάρι του Άαρονσον στο 21′. Είχε προηγηθεί η απόκρουση του Άλισον στο σουτ του Χάρισον στο τετ-α-τετ.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ αναζητούσε το γκολ κυρίως με τον Σαλάχ, αλλά ο Αιγύπτιος είχε κακά τελειώματα στις φάσεις που απειλούσε. Την ίδια ώρα, ο Άλισον κρατούσε το σκορ με τις επεμβάσεις του. Ο Γερμανός τεχνικός των «Reds» ανακάτεψε την τράπουλα προχωρώντας σε διπλή αλλαγή στο 60′, με τους Χέντερσον και Τζόουνς να περνούν στη θέση των Φαμπίνιο και Έλιοτ αντίστοιχα.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρόμπερτσον υποχρέωσε τον Μελιέ σε μία εντυπωσιακή απόκρουση προκειμένου να εξουδετερώσει το δυνατό σουτ του Σκωτσέζου μπακ.

Στο 66′ ο Νούνιες απώλεσε πολύ μεγάλη ευκαιρία να βάλει τη Λίβερπουλ μπροστά στο σκορ, όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μελιέ, έπειτα από ωραία πάσα του Σαλάχ, με τον Γάλλο τερματοφύλακα να τον σταματάει. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση στην περιοχή της Λιντς για τα επόμενα λεπτά, με κύρια πηγή κινδύνου τον Σαλάχ, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο.

Στο 79′ ο Μελιέ έκανε μία ακόμα εκπληκτική απόκρουση στο μακρινό βολέ του Νούνιες, απογοητεύοντας για μία ακόμα φορά τους φίλους της Λίβερπουλ στις εξέδρες του «Άνφιλντ». Ο Γάλλος γκολκίπερ είπε και πάλι «όχι» αυτή τη φορά στο σουτ του Φιρμίνο στο 82′. Στο παιχνίδι… της ζωής του, ο Μελιέ νίκησε και πάλι τον Σαλάχ στο 86′ και τον Φιρμίνο δύο λεπτά αργότερα!

Στο 89′ και με το «νόμο του ποδοσφαίρου» να εφαρμόζεται με τον χειρότερο τρόπο για τη Λίβερπουλ, η Λιντς βρήκε το γκολ με τον Σάμερβιλ, κόντρα στη ροή του αγώνα, για το 2-1 των φιλοξενούμενων.

Στο -13 από την κορυφή οι «Ρεντς», που γνώρισαν την 4η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα. Νίκη ανάσα για τη Λιντς, που είναι στον ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.