Λεβαδειακός - Ατρόμητος 2-1: Μαζί με την ώρα άλλαξε και η μοίρα του

Eurokinissi

Ο Λεβαδειακός με γκολ του Μίχαλ Σκβάρκα στο 79΄ επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στην 10η αγωνιστική και σημείωσε την πρώτη του νίκη στη Super League.

Η ομάδα του Περιστερίου ήταν αήττητη στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στη Λιβαδειά. Αλλά τώρα οι πράσινοι ήθελαν τη νίκη όσο ποτέ. Και την πήραν με αρκετό σασπένς.

O Λεβαδειακός ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ, με τον Γιώργο Νίκα στο 16΄ που όμως αστόχησε. Τη δεύτερη φορά ωστόσο,  που βρέθηκε απέναντι στο τέρμα (25΄) βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσάπρα (1-0).

Οι παίκτες του Λεβαδειακού πανηγυρίζουν το γκολ του Νίκα

Ο Ατρόμητος δεν είχε απαντήσεις και ο Λεβαδειακός άγγιξε το 2-0 στην εκπνοή του ημιχρόνου  με διπλή προσπάθεια του Τσάπρα που όμως δεν καρποφόρησε.

Βέλιτς και Κόλμαν δεν έκαναν αλλαγές στο ξεκίνημα της επανάληψης και η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Στο 63΄ο Ουαλός προπονητής αποφάσισε να παρέμβει κάνοντας διπλή αλλαγή. Οι Φριντζίονσον και Τζαβίδας πήραν τις θέσεις των Κιάρτανσον και Έρλινγκμαρκ κι ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση.

Ο Γκαετάν Ρομπάιγ ελίχθηκε υπέροχα  και με άπιαστο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στον Μάρκοβιτς (1-1).

Ο Λεβαδειακός τα έπαιξε όλα για όλα στη συνέχεια. Στο 74′ κέρδισε πέναλτι που έκανε ο Χατζηισαϊας στον Μουτίνο. Ο παθών το εκτέλεσε αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Δεν απογοητεύτηκαν οι πράσινοι και στο 79΄ σημείωσαν το 2-1. Δημιουργός  ο Τσάπρας και σκόρερ ο Μίχαλ Σκβάρκα εξ επαφής (2-1). Ένα γκολ που αποδείχθηκε χρυσό αφού έδωσε το πρώτο τρίποντο.