Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 1-0: Νίκη-θρίλερ με Ρονάλντο βασικό, γκολ του Ράσφορντ και ήρωα Ντε Χέα

AMNA/EPA

Αγχωτική νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ. Έβγαλε το 90λεπτο ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σκόρερ ο Μάρκους Ράσφορντ στο 38′. Δοκάρι ο Φρεντ στο 87′, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο φινάλε για την ισοφάριση, με τον ντε Χέα να κρατάει το μηδέν στην εστία του.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» επικράτησαν με 1-0 της Γουέστ Χαμ στο «Ολντ Τράφορντ», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Premier League και διατήρησαν το αήττητο σερί τους σε όλες τις διοργανώσεις στα τελευταία 8 παιχνίδια. Θρίλερ στο φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν την ισοφάριση και τον ντε Χέα να «καθαρίζει».

Ο Έρικ τεν Χαχ έδωσε θέση βασικού στον Κριστιάνο Ρονάλντο για 3η μόλις φορά στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ στην αρχική ενδεκάδα επέστρεψε και ο Χάρι Μαγκουάιρ.

Από τα πόδια του Πορτογάλου ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή της Γιουνάιτεντ στο ματς, που έκανε ένα δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής έπειτα από πάσα του Κασεμίρο, στο 14ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και δημιούργησαν δύο διαδοχικές ευκαιρίες με τον Ράσφορντ, αλλά ο Φαμπιάνσκι «καθάρισε» και τις δύο φάσεις.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ρυθμό να είναι καταιγιστικός, την Γιουνάιτεντ να ψάχνει το γκολ και την Γουέστ Χαμ να προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως με αντεπιθέσεις – φωτιά που δημιουργούσε ο Μπενράμα από αριστερά.

Παρά την ένταση και το γεγονός ότι η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω από τις δύο ομάδες, με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να έχουν την υπεροχή στο ματς, τα αβίαστα ατομικά λάθη δεν επέτρεπαν να ανοίξει το σκορ, μέχρι το 38′, όταν ο Έρικσεν έβγαλε μία καλοζυγισμένη σέντρα από δεξιά και ο Ράσφορντ πετάχτηκε στον αέρα στην πορεία της, κάνοντας μία άπιαστη κεφαλιά για το 1-0.

Με άπιαστη κεφαλιά ο Μάρκους Ράσφορντ κάνει το 1-0 στο 38ο λεπτό κόντρα στη Γουέστ Χαμ

Με αυτόν τον τρόπο, ο Άγγλος διεθνής φορ έγινε ο 22ος παίκτης που φτάνει τα 100 γκολ με τη φανέλα της Γιουνάιτεντ  και ο πρώτος παίκτης που έφτασε σε αυτό τον αριθμό για τον σύλλογο μετά τον Γουέιν Ρούνεϊ το 2009.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα με 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τελική στο πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος, η Γουέστ Χαμ άλλαξε τερματοφύλακα, με τον Αρεολά να περνά στη θέση του Φαμπιάνσκι, καθώς o Πολωνός ένιωσε ενοχλήσεις.

Στο 51′ ο Ράσφορντ με ωραία ατομική ενέργεια απείλησε και πάλι, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Η Γιουνάιτεντ είχε και πάλι τον έλεγχο του ματς, εξουδετερώνοντας κάθε κίνδυνο από την πλευρά της Γουέστ Χαμ, αλλά υστερούσε στην ορθολογική ανάπτυξη του παιχνιδιού της.

Ο Ρονάλντο έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες στο 61′ και στο 62′ από πλεονεκτική θέση, μία με κεφαλιά και μία με σουτ. Ακολούθησε ακόμα ένα σουτ του Πορτογάλου στο 63′, με τον Αρεολά να βγάζει σε κόρνερ και τους φιλοξενούμενους να είναι κλεισμένοι στην περιοχή τους και να δέχονται ασφυκτική πίεση από τους παίκτες του τεν Χαχ.

Το σκηνικό άλλαξε και η Γουέστ Χαμ έκανε κάποιες φάσεις, με πιο επικίνδυνη το σουτ του Ντόουσον στο 68′, ενώ ένα λεπτό αργότερα ακολούθησε και η πρώτη τελική στην εστία με τον Ντε Χέα να μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Μπενράμα.

Η Γιουνάιτεντ πήρε ξανά τον απόλυτο έλεγχο του ματς, κυκλοφορούσε τη μπάλα και προσπάθησε να βγάλει φάσεις, με τους παίκτες της να υστερούν στα τελειώματα.

Αγχωτικό το τελευταίο τέταρτο για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να αναγκάζουν τον ντε Χέα σε εντυπωσιακές επεμβάσεις, όπως στο σουτ του Άντονιο στο 82′ και στην κεφαλιά του Ζουμά, ένα λεπτό αργότερα.

Η πιο επικίνδυνη φάση όμως ήρθε από τη Γιουνάιτεντ, με την κεφαλιά του Φρεντ να σταματάει στο δοκάρι του Αρεολά στο 87′.

Θρίλερ στην εκπνοή με τον ντε Χέα να κρατάει το μηδέν στην εστία του και να χαρίζει τη νίκη στη Γιουνάιτεντ.