Ρεάλ Μαδρίτης - Ζιρόνα 1-1: Έχασε βαθμούς και Κρος

Η καταλανική Ζιρόνα κράτησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο 1-1 στο «Μπερναμπέου» για τη 12η αγωνιστική της La Liga σκορπώντας χαμόγελα στη Βαρκελώνη.

Μαύρη εβδομάδα για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μετά την ήττα από τη Λειψία στο Champions League άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς στη La Liga μετά το 1-1 που έφερε με τη Ζιρόνα στο «Μπερναμπέου».

H Zιρόνα έκανε στο πρώτο ημίχρονο τους 60.000 φίλους της Ρεάλ που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Μπερναμπέου» να καρδιοχτυπήσουν τουλάχιστον δυο φορές.

Όχι μόνο είχε κατοχή μπάλας όση περίπου και η «βασίλισσα» αλλά δημιούργησε και πιο καθαρές φάσεις για γκολ. Η πιο… καθαρή σημειώθηκε στο 39′ όταν ο Γιανγκέλ Χερέρα πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι!

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Καστελάνος έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα αμυντικού της Ρεάλ και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι χωρίς ωστόσο να συγκινήσουν τον διαιτητή.

Θέλοντας να βελτιώσει την γκρίζα εικόνα της ομάδα του ο Κάρλο Αντσελότι άρχισε τις αλλαγές. Στο 61′ έριξε στον αγώνα τον Μάρκο Ασένσιο αντί του Καμαβινγκά σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.
Δέκα λεπτά αργότερα η Ρεάλ βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Ο Βαλβέρδε τροφοδότησε τον Βινίσιους κι αυτός από κοντά έκανε το 1-0.

Βινίσιους – Βαλβέρδε πανηγυρίζουν το γκολ στη Ζιρόνα

Ωστόσο αυτό το γκολ δεν ήταν αρκετό για της δώσει τη νίκη. Στο 79΄ η Ζιρόνα με την παρέμβαση του VAR κέρδισε πέναλτι (χέρι του Μάρκο Ασένσιο) και ο Στουάνι που είχε μπει δυο λεπτά νωρίτερα στον αγώνα που ανέλαβε την εκτέλεσή του έκανε το 1-1.
Τους Μαδριλένους έζωσαν τα φίδια. Στο 90΄ πέτυχαν γκολ που ακυρώθηκε μέσω VAR για φάουλ του Ροντρίγκο στον τερματοφύλακα Καζανίγκα. Μέσα στα νεύρα, ο Κρος αντίκρυσε στο 92΄ δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.