Άρης-ΟΦΗ 1-1: Αυτά δεν γίνονται! Το γκολ και η γκάφα της χρονιάς!

Eurokinissi

Ο Άρης έχασε ένα τσουβάλι γκολ κόντρα στον ΟΦΗ, ισοφάρισε με απίστευτη εκτέλεση του Γκρέι και στο 86′ ο Καμάτσο σε άδεια εστία έχασε την ευκαιρία της χρονιάς!

Τι άλλο πρέπει να κάνει ο Άρης για να σκοράρει; Οι ποδοσφαιριστές του Άλαν Πάρντιου έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και το πέτυχαν με το γκολ της χρονιάς από τον Αντρέ Γκρέι μόνο όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 0-1 του Τοράλ.

Το τέταρτο γκολ του Γκρέι στο πρωτάθλημα και το 9ο συνολικά από την αρχή της σεζόνδεν ήταν όμως αρκετό για να δώσει στον Άρη τη νίκη. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, ενώ οι παίκτες του ΟΦΗ έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, μέχρι που στο 86′ ο Καμάτσο σε άδεια εστία και με τον Μανδά εξουδετερωμένο σημάδεψε τις κερκίδες!

Ο Άρης άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο γήπεδό του που τους άξιζε και έχασε έδαφος στη βαθμολογία, ενώ ο ΟΦΗ έφυγε με τον βαθμό στο ντεμπούτο του Νταμπράουσκας, που θα του δώσει ψυχολογία.

Έτσι ξεκίνησαν Πάρντιου και Νταμπράουσκας

Ο Άλαν Πάρντιου επανέφερε τον Μπράμπετς στο κέντρο της άμυνας, έκανε την έκπληξη με τον Πίρσμαν στο αριστερό άκρο και είχε νέα πρόσωπα σε σχέση με τη Λεωφόρο τους Μαντσίνι, Μάνου Γκαρθία, Ματέο Γκαρσία και Γκρέι στην επίθεση.

Ο Λιθουανός Βάλντας Νταμπράουσκας στο παρθενικό του παιχνίδι στον πάγκο του ΟΦΗ παρέταξε τους Κρητικούς με 4-3-3 και για πρώτη φορά με τρεις μέσους στη φετινή σεζόν, ανεβάζοντας παράλληλα ψηλα την άμυνα για να πιέσει.

Ο Άρης ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία για να σκοράρει, έδινε τον ρυθμό και εκμεταλλευόταν τα αβίαστα λάθη των παικτών του ΟΦΗ στην μεσαία γραμμή, αλλά του έλειπε το γκολ.

Ο Ματέο Γκαρσία είχε ένα εντυπωσιακό σουτ στο γάμα του Μανδά, σκόραρε ένα γκολ που ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR, ενώ και ο Γκρέι έχασε κλασική ευκαιρία για το 1-0. Χρειάστηκε όμως και η μεγάλη επέμβαση του Κουέστα στην κεφαλιά του Γκερέρο στα πρώτα λεπτά για να μην δεχθεί γκολ.

Χτύπησε με Τοράλ κόντρα στη ροή του αγώνα

Ο Άρης μπήκε με την ίδια ορμή και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο ΟΦΗ χτύπησε σαν κόμπρα κόντρα στη ροή του αγώνα με εξαιρετική ασίστ του Γκερέρο στον Τοράλ, που χωρίς δεύτερη σκέψη σούταρε μονοκόμματα και νίκησε τον Κουέστα για το 0-1 στο 49′.

Γκρέι τι έβαλες;

Στα επόμενα λεπτά ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο, στρίμωξε τον ΟΦΗ με τον κόσμο να ξεσηκώνεται από τις εξέδρες και ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο. Η πίεση έφερε αποτελέσματα και ένα εκπληκτικό γκολ από τον Γκρέι στο 56΄, ίσως το κορυφαίο στη σεζόν!

Ο Τζαμαϊκανός βρήκε με τρομερό τάιμινγκ την μπάλα με ανάποδο ψαλίδι και της έδωσε τέτοια καμπύλη που την έστειλε στα δίχτυα του Μανδά για το 1-1 μέσα σε αποθέωση! Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Μάνου Γκαρθία καθυστέρησε να βγάλει σε θέση τετ α τετ τον Γκρέι για το 2-1.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε και σκόραρε με τον Γκερέρο στο 63′, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με την έγκριση και του VAR. Το ματς έγινε ροντέο, ο Άρης έχανε διαρκώς ευκαιρίες και ο Γκρέι στο 71′, κλότσησε μία από αυτές για να γίνει ήρωας. Στο 84′ ο Μανδάς νίκησε τον Μαντσίνι και στο 86′ ο Καμάτσο σε άδεια εστία έστειλε την μπάλα στις εξέδρες!