ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 2-1: Οι αλλαγές του Στάικου πλήγωσαν τον... πρώην

EUROKINISSI

Οι Ηπειρώτες αντιμετώπισαν τον προπονητή και τρεις παίκτες που είχαν στις τάξεις τους την περασμένη περίοδο και τους νίκησαν με ανατροπή.

Έπρεπε να περάσει ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο για να ξυπνήσουν και να παίξουν ποδόσφαιρο ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες», στο ματς που ολοκλήρωσε τη 10η αγωνιστική της Super League.

Ο κοιμώμενος και αμυνόμενος στο πρώτο μέρος ΠΑΣ, ξύπνησε όταν δέχτηκε γκολ, ο Θανάσης Στάικος το γύρισε στο κλασικό 4-4-2 και οι δύο επιθετικοί που έριξε στο ματς ο κόουτς του «Άγιαξ», Μπάλαν και Φοφανά, υπέγραψαν την ανατροπή και τη δεύτερη νίκη-ανάσα των Ηπειρωτών στο πρωτάθλημα.

Ο Στάικος κατέβασε τον ΠΑΣ Γιάννινα με αμυντικούς προσανατολισμούς και έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, που πήραν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά χωρίς να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. O Αστέρας με τον Ηρακλή Μεταξά στον πάγκο και τους Γκαρντάβσκι, Στάνκο, Ντομίνγκεθ στον αγωνιστικό χώρο, είχε κάτι από τον περσινό ΠΑΣ, αλλά ήταν άτυχος στο επιθετικό κομμάτι

Κι αυτό γιατί έχασε με τραυματισμό τον Τιλίκα στ 33′ και τον Μπαρτόλο στο ημίχρονο, που υπέστη διάστρεμμα και αντικαταστάθηκε από τον Μπενίτο. Αποτέλεσμα, οι Αρκάδες να μείνουν δίχως τους βασικούς επιθετικούς στο παιχνίδι, ενώ εξ αρχής έλειπε και ο Μπαράλες.

Ένα γκολ εσείς, δύο εμείς

Κι όμως ο άδειος επιθετικά Αστέρας βρήκε το γκολ στο 47′ με τον Ρίτζις, να εκμεταλλεύεται την αργή και προβληματική, φέτος, άμυνα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Μεταξά συνέχισε να έχει τον έλεγχο, όμως απειλήθηκε με το 1-1 από ένα λάθος διώξιμο του Τσιφτσή που έδωσε την ευκαιρία στον Παμλίδη να σουτάρει (άστοχα) με τον τερματοφύλακα του Αστέρα εξουδετερωμένο.

Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΣ έχασε τον ηγέτη του, Ζήση Καραχάλιο με τραυματισμό. Ο Στάικος είχε την έμπνευση να ρίξει έναν κλασικό σέντερ φορ, τον Μπάλαν (μαζί και τον Φοφανά) και ο Ρουμάνος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε στο 63′ για το 1-1.

Στο 72′ ο Μορέιρα με ατομική προσπάθεια νικήθηκε από τον Τσιφτσή και στην εξέλιξη της φάσης (κόρνερ), ο Ροσέρο με κεφαλιά από τα δύο μέτρα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ό,τι του πήρε η τύχη του ΠΑΣ στη φάση του Κολομβιανού, δηλαδή το γκολ, του το έδωσε πίσω στο 76′ , όταν Φοφανά βρέθηκε μετά το γύρισμα του Μορέιρα…. κατά λάθος (ο Τσιφτσής και δυο αμυντικοί μπερδεύτηκαν) φάτσα με το άδειο τέρμα και έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Στα επόμενα λεπτά περισσότερο απείλησε ο ΠΑΣ με το 3-1, παρά μπόρεσε να γίνει ο Αστέρας επικίνδυνος και το 2-1 έμεινε ως τελικό αποτέλεσμα.