Βέροια - ΠΑΟΚ Β 1-1: Όρθιοι οι γηπεδούχοι με πέναλτι στις καθυστερήσεις

PAOKFC.GR

Με πέναλτι που εκτελέστηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βέροια ισοφάρισε τον ΠΑΟΚ Β στο τελικό 1-1, σε ένα ματς αρκετά γεμάτο από φάσεις.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία βρήκε το γκολ σε αντεπίθεση, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, και η Βέροια πήρε τον βαθμό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπουολί, του πλέον δραστήριου παίκτη της.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Βέροια να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 7′, με την κεφαλιά του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Φασίδη, να φεύγει πάνω από το δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 13′, όταν το σουτ του επιχείρησε ο Χατζηστραβός έφυγε κόρνερ, με την πορεία της μπάλας να είναι αρκετά περίεργη λόγω κόντρας.

Στο 37′ ο Μορικέλι έβαλε την προβολή και έκοψε την προσπάθεια του Μπουολί.

Στο 54′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ, με τον Χατζηστραβό, σε μια αντεπίθεση στην οποία ο μεσοεπιθετικός του Δικεφάλου έδωσε τη μπάλα στα αριστερά και στη συνέχεια βρέθηκε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής και πλάσαρε για το 0-1.

Η Βέροια σκόραρε με τον Μπουολί στο 63′, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφ σάιντ, με τον βοηθό να σηκώνει τη σημαία άμεσα, σχεδόν την ώρα του πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων.

Στο 64′ καταγράφηκε μια σημαντική στιγμή για τον Γιάννη Μιχαηλίδη. Ο 22χρονος αμυντικός πέρασε στη θέση του Κοττά, καταγράφοντας την πρώτη του επίσημη συμμετοχή μετά τον Μάρτιο, όταν και είχε υποστεί ρήξη χιαστού.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο να ξεκινήσει με νίκη τη σεζόν, όμως η Βέροια είπε την τελευταία της λέξη στις καθυστερήσεις. Στο 93′ ο Τασιούρας υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής και ο Μπουολί μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για το τελικό 1-1.