Premier League: «Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για Σίτι και Νότιγχαμ Φόρεστ

ΑΠΕ

Η Μάντσεστερ Σίτι κράτησε το σερί της στις καθυστερήσεις απέναντι στη Φούλαμ, την ίδια ώρα η Νότιγχαμ Φόρεστ γλίτωνε το «χαστούκι» από τη Μπρέντφορντ.

Κανείς δεν έφυγε με βαθμό ή βαθμούς από το Etihad Stadium απέναντι στη Μάντσετσερ Σίτι. Η Φούλαμ λίγο έλειψε να καταφέρει να σπάσει αυτό το σερί. Όμως έμεινε με τη… γλύκα του παρά λίγο, διότι στο 3ο λεπτό τον καθυστερήσεων, ο Έρλιγκ Χάλαντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ο Νορβηγός είχε μπει στο 64ο λεπτό ενώ η ομάδα του έπαιζε με 10 παίκτες από το 26′ λόγω αποβολής του Κανσέλο.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα προηγήθηκε στο 16′ με τον Άλβαρες για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με το πέναλτι του Περέιρα (28′).

Την ώρα που ο Χάλαντ κρατούσε το ρεκόρ της Σίτι, η Φόρεστ γλίτωνε από το «χαστούκι» της Μπρέντφορντ με το αυτογκόλ του Ματίας Γιόργκενσεν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και το τελικό 2-2.

Στο 20′ η Φόρεστ πήρε το προβάδισμα με γκολ του Γκιμπις-Γουάιτ. Στο 45+3′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Εμπεουμό και προηγήθηκαν με 1-2 στο 75′ με τον Βίσα. Στο 96′ ήρθε το 2-2 με αυτογκόλ από τον Ματίας Γιόργκενσεν.

Στο Μολινό η Μπράιτον έφυγε με τη νίκη απέναντι στη Γουλβς με 2-3 σε ένα χορταστικό ματς με 5 γκολ και μια αποβολή.

Στο 10′ ο Λαλάνα έκανε το 0-1. Ισοφάρισε στο 12′ ο Γκέντες σε 1-1 και η Γουλβς πήρε το προβάδισμα με πέναλτι ο Νέβες στο 35′. Στο 44′ ο Μιτόμα ισοφάρισε για τη Μπράιτον. Στο 45+5′ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Σεμέντο και στο 83′ ο Γκριος διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Το πιο χορταστικό ματς της Premier League έγινε στο «Έλαντ Ρόουντ» όπου η τη νίκη πανηγύρισε η Λιντς με 4-3 επί της Μπόρνμουθ.

Στο 3’ με πέναλτι ο Ροντρίγκο, στο 60’ ο Γκρίνγουντ, στο 68’ ο Κούπερ και στο 83’ ο Σάμερβιλ σκόραραν για τους νικητές. Στο 7’ ο Ταβερνιέ, στο 19’ ο Μπίλινγκ, στο 48’ ο Σολάνκε για τους ηττημένους.