Ατρόμητος-Άρης 0-0: Φλύαρος, ανούσιος και... ισόπαλος

Eurokinissi

Ο Άρης κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο Περιστέρι, αλλά δεν μπόρεσε να μεταφράσει σε ένα γκολ την υπεροχή του με αποτέλεσμα να μείνει στη λευκή ισοπαλία. Θα συζητηθούν οι δύο φάσεις του VAR.

Μετά τον ΟΦΗ, ο Ατρόμητος! Ο Άρης ήταν φανερά ανώτερος σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο Περιστέρι, αλλά ήταν φλύαρος στην επίθεση, χωρίς ουσία με αποτέλεσμα να μείνει στο 0-0, που τον κρατάει κι άλλο πίσω στην προσπάθειά του να μπει στην πρώτη πεντάδα.

Ο Ατρόμητος ήταν πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, με πολλά λάθη, που όμως δεν του κόστισαν. Βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει, αφού ο Κουέστα ήταν σε ετοιμότητα.

Μεγάλο ενδιαφέρον έχουν και οι διαιτητικές αποφάσεις με τη συμμετοχή του VAR. Ο Άρης φωνάζει για το γκολ του Φαμπιάνο που ακυρώθηκε ως χέρι στο 14′ και ο Ατρόμητος για χέρι του Γκρέι που δεν υπέδειξε ο Ζαμπαλάς.

Μονόλογος Άρη, αλλά χωρίς φάσεις

Για 45 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, έχοντας κλείσει στα καρέ του τον Ατρόμητο και με την παρουσία 300 φιλάθλων του, θα νόμιζε κανείς ότι παίζει στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ωστόσο ήταν ανούσιος, στατικός και δεν μπορούσε να φτάσει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα να μην μεταφραστεί όλη αυτή η υπεροχή σε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Όπως και στο ματς με τον ΟΦΗ ο Άρης έφτανε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά έλειπε η καλή πάσα, η σωστή τελική επιλογή, ένα καλό σουτ. Η μπάλα δεν έφτανε στον Γκρέι που έδειχνε ξεκομμένος, ο Ιτούρμπε ήταν άστοχος, ο Μαντσίνι δεν ολοκλήρωνε τις προσπάθειες του.

Μοναδική ευκαιρία το ακυρωθέν γκολ του Φαμπιάνο

Με 66% κατοχή μπάλας και τον Ατρόμητο στριμωγμένο στο δικό του 1/3 να παίζει φουλ άμυνα, χωρίς όμως να είναι καλός αμυντικά, ο Άρης είχε σαν καλύτερη στιγμή το γκολ που πέτυχε νωρίς με κεφαλιά ο Φαμπιάνο, αλλά ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR μετά από σχετικό έλεγχο, ως χέρι.

Η αλλαγή του Μάνου και το VAR στον Γκρέι

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άλαν Πάρντιου έριξε στο ματς τον Μάνου Γκαρθία, τον οποίο φοβήθηκε επειδή δεν παίζει εξίσουν καλή άμυνα με τον Ματέο Γκαρσία. Μάλιστα ο ΄Αγγλος ρίσκαρε για πρώτη φορά, αποσύροντας τον Νταμπό και αφήνοντας έναν αμυντικό μέσο, τον Ετέμπο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Άρης να ψάχνει με περισσότερη λογική στην επίθεση το γκολ, αλλά και τον Ατρόμητο να ξεθαρρεύει και να ψάχνει γκολ στις αντεπιθέσεις.

Σε μία από αυτές οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ και το VAR κάλεσε τον Ζαμπαλά να εξετάσει on field χέρι του Γκρέι, αλλά ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι χωρίς να διαπιστώσει παράβαση.

Στο μεταξύ ο Άρης έχασε με τραυματισμό τους Οντουμπάτζιο και Μπράμπετς, ενώ ο Πάρντιου αντικατέστησε και τον Γκρέι με τον Πάλμα αναζητώντας λύση στην επίθεση. Ο Καμάτσο έχασε μία εξαιρετική ευκαιρία να σκοράρει, η πίεση δεν απέδωσε και ο Άρης έμεινε για τρίτο ματς χωρίς νίκη.

Εισβολή οπαδών και επεισόδια!

Στη διάρκεια του ημιχρόνου υπήρχε ένταση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων! Το σκηνικό άρχισε με κάποια βεγγαλικά και στη συνέχεια οπαδοί του Ατρομήτου εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν απειλητικά προς την κερκίδα των οπαδών του Άρη, για να λήξει εκεί η ένταση, προτού πάρει διαστάσεις.