ΠΑΟΚ - Γιάννινα 2-0: Καθάρισε στο 10λεπτο με κεφάτο κέντρο

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και το καθάρισε στα πρώτα 10 λεπτά, με σκόρερ του Ίνγκασον και Σβαμπ. Η διπλή απουσία Νάραϊ – Κούρτιτς δεν φάνηκε, με τις επιλογές του Λουτέσκου να «βγαίνουν».

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιβάλλει από το ξεκίνημα το δικό του ρυθμό, και βρήκε έναν ΠΑΣ αποδιοργανωμένο,με μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές του. Η επιλογή του Λουτέσκου να τοποθετήσει τον Σβαμπ στο πλευρό του Ντάντας και τον Καντουρί μπροστά τους, έδωσε στους «ασπρόμαυρους» κίνηση χωρίς τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και μοίρασμα του παιχνιδιού στα άκρα.

Ιπτάμενος Ίνγκασον

Στο 8′ ο Ράφα Σοάρες εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με τον Ίνγκασον να κινείται προς το σημείο που πήγαινε η μπάλα, και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Όπως στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, έτσι και τώρα, η κομπίνα του ΠΑΟΚ στην  πρώτη στατική φάση, «βγήκε». Με την ΑΕΚ χάθηκε η ευκαιρία από τον Κωνσταντέλια, με τον ΠΑΣ ο Ίνγκασον σκόραρε.

Άμεσα το 2-0

Στην επόμενη φάση, ο Σάστρε έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια και έκανε γέμισμα στη μεγάλη περιοχή με στόχο τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος ανετράπη από τον Σόρια, σε μια ξεκάθαρη παράβαση, με τον Σβαμπ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 2-0.

Οι ευκαιρίες ΠΑΟΚ και ΠΑΣ

Στο 24′ ο Κωνσταντέλιας και στο 29′ ο Ολιβέιρα έχασαν ευκαιρίες για το τρίτο γκολ. Ο ΠΑΣ, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου απείλησε από στατική φάση, με την προσπάθεια να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κοτάρσκι.

Πίεσε ο ΠΑΣ αλλά δεν είχε ουσία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ να έχει πρωτοβουλία και να φτάνει στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ χωρίς να καταφέρνει να γίνει ουσιαστικός, καθώς στη φάση του 53′ που είχε δοκάρι, υπήρξε υπόδειξη για οφ σάιντ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα, με τον ΠΑΣ να ψάχνει αντεπιθέσεις και τους γηπεδούχους να  μετρούν μια σειρά από κίτρινες κάρτες στην προσπάθεια να κόψουν νωρίς τις ορέξεις των φιλοξενούμενων.