Mπαρτσελόνα - Αλμερία 2-0: Ο Πικέ αποχαιρέτησε στην κορυφή

amna-epa

Ο Ζεράρ Πικέ αποχαιρέτησε το «Καμπ Νου» με νίκη 2-0 επί της Αλμερία που έστειλε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 13 αγωνιστικές της La Liga.

Ο Ζεράρ Πικέ που ανακοίνωσε ότι αυτό θα ήταν το τελευταίο του παιχνίδι στο «Καμπ Νου» ήταν το κεντρικό πρόσωπο στο ματς της Μπαρτσελόνα με την Αλμερία (2-0). Χιλιάδες Καταλανοί πήγαν στο γήπεδο για να αποχαιρετήσουν τον 35χρονο άσο.

Στην καταμέτρηση βρέθηκαν 92.605 θεατές, ξεπερνώντας τους 92.302 που ήταν στις εξέδρες για το με την  Ίντερ στο Champions League. Η ατμόσφαιρα ήταν συναισθηματικά φορτισμένη. Πριν την έναρξη του αγώνα έπαιζε στους φωτεινούς πίνακες το βίντεο αφιέρωμα στον Πικέ.

Όταν ο Πικέ βγήκε για ζέσταμα μαζί με τους υπόλοιπους παίκτες οι οπαδοί φώναξαν το όνομά του.  Οι «μπλαουγκράνα»  μπήκαν στο γήπεδο φορώντας τη φανέλα με το 3 στην πλάτη. Ο Πικέ κρατούσε από τα χέρια τα δύο παιδιά του, Μίλαν και Σάσα.

Ο Μπουσκέτς παρέδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Πικέ και το κοινό ξεσπούσε σε χειροκροτήματα κάθε φορά που άγγιζε την μπάλα.

Κι όταν στο 7΄ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι η εξέδρα ζήτησε να το χτυπήσει ο Πικέ. Εκείνος όμως υπέδειξε τον Λεβαντόφσκι που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και η ευκαιρία χάθηκε.

Ο Πικέ έφτασε κοντά στο γκολ στο  13′ αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο. Η Μπάρτσα έχασε κι άλλες ευκαιρίες αλλά έμεινε στο μηδέν στα πρώτα 45 λεπτά.

Με το ξεκίνημα όμως του δεύτερου ημιχρόνου ο Ντεμπελέ σκόραρε κι έδιωξε το άγχος (1-0). Λίγο αργότερα (62΄) ο Ντε Γιονγκ πέτυχε δεύτερο γκολ και έδωσε πανηγυρικό τόνο στην αποχαιρετιστήρια γιορτή.

Μετά το 80΄ η «κερκίδα» φώναζε συνεχώς το όνομα του Πικέ και το σύνθημα «Πικέ… Πικενμπάουερ). Και στο 83΄ που ο αρχηγός έγινε αλλαγή το γήπεδο σείστηκε. Αποχαιρέτησε έναν-έναν τους συμπαίκτες του κι αποχώρησε δακρυσμένος από το τερέν.

Συγκινητικές στιγμές εκτυλίχθηκαν και στον πάγκο. Ο Πικέ αγκάλιασε τον Τσάβι, όλο το προπονητικό του επιτελείο και όλους τους αναπληρωματικούς συμπαίκτες του.