Λοριάν - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2: Δεν είχε Μέσι, αλλά είχε Νεϊμάρ - Γκολ και ασίστ ο Βραζιλιάνος

twitter/@PSG_English

Με τον Νεϊμάρ να κάνει όσα ακριβώς χρειαζόταν, η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε έστω και δύσκολα από το «Stade du Moustoir», επικρατώντας με 2-1 της Λοριάν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν αντιμετώπισε την Λοριάν στο «Stade du Moustoir» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι πρωταθλητές Γαλλίας πέρασαν δύσκολα από μία παραδοσιακά δυνατή έδρα, επικρατώντας με 2-1.  Οι γηπεδούχοι, που διανύουν εξαιρετική σεζόν φέτος, λύγισαν στο τέλος, ενώ κρατούσαν την ισοπαλία μέχρι το 81ο λεπτό.

Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι στην αποστολή λόγω φλεγμονής στον αχίλλειο τένοντα, παρατάχθηκε η ομάδα του Γκαλτιέ.

To παιχνίδι ξεκίνησε με ωραίο ρυθμό και τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις, αλλά η Παρί ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό,  με τον Νεϊμάρ να πλασάρει από κοντά έπειτα από ασίστ του Εκιτίκε, με τον τερματοφύλακα της Λοριάν, Εμβονγκό,  να έχει μεγάλη ευθύνη στο γκολ. Αυτό ήταν το 11ο τέρμα του Βραζιλιάνου άσου τη φετινή σεζόν.

Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αντικαταστάθηκε από τον Μανόνε, αποχωρώντας τραυματίας, τρία λεπτά αργότερα, με τους φίλους της ομάδας του να τον χειροκροτούν παρά το λάθος που έβαλε την Παρί μπροστά στο σκορ. Αυτό ήταν το ντεμπούτο του έμπειρου Ιταλού στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Σέρχιο Ράμος στο 28′, αλλά η κεφαλιά του Ισπανού στόπερ δεν έφτασε στα δίχτυα του Μανόνε. Aκόμα μία καλή ευκαιρία είχε και ο Εκιτίκε, που βρέθηκε σε θέση βολής από ωραίο γύρισμα του Νεϊμάρ αλλά ήταν άστοχος στο 31′.

O Eκιτίκε βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ σε άλλες δύο περιπτώσεις αλλά είχε κακά τελειώματα.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τη Λοριάν να μην έχει καταφέρει να απειλήσει την Παρί στο πρώτο 45λεπτο. Εξαίρεση το δυνατό  σουτ του Πονσό στο 39′ από καλή θέση, που πέρασε οριακά πάνω από την εστία του Ντοναρούμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν ψηλά την Παρί, βρίσκοντας ένα γρήγορο γκολ με τον Μόφι, στο 53′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, και πάλι ο Μόφι είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Ντοναρούμα. To παιχνίδι πήρε «φωτιά» με τη μπάλα να κυκλοφορεί από τη μια περιοχή στην άλλη. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην έχουν τη μεγάλη φάση.

Τη λύση στην «ακίνδυνη» Παρί για το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσε ο Ντανίλο με εκπληκτικό άλμα και κεφαλιά στο 81′, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε Νεϊμάρ.