Ατλέτικο Μαδρίτης - Εσπανιόλ 1-1: O Ζοάο Φέλιξ τη γλύτωσε από κάζο

amna-epa

Ο Ζοάο Φέλιξ σκόραρε στο 80΄ και η Ατλέτικο Μαδρίτης απέφυγε (1-1) την εντός έδρας ήττα από την Εσπανιόλ που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28΄

H απογοητευμένη από τον αποκλεισμό της στην Ευρώπη, Ατλέτικο υποδέχθηκε την Εσπανιόλ που καιγόταν για βαθμούς προκειμένου να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα της Βαρκελώνης είχε πολύ δύσκολο έργο καθώς από το 28′ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεάνδρο Καμπρέρα.

Ο Λεάνδρο Καμπρέρα αποβλήθηκε στο 28ο λεπτό κι άφησε την Εσπανιόλ με δέκα παίκτες

Μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε απειληθεί από τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου όμως είδε τρεις φορές τον χάρο με τα μάτια της.

Στο 30′ η κεφαλιά του Μοράτα έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Την ίδια τύχη είχε το σουτ του Γιορέντε στο 34′ ενώ στο 45΄ ένας αμυντικός σταμάτησε την μπάλα μετά από την κεφαλιά του ενώ ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει.

H Aτλέτικο συνέχισε τις επιθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο αλλά εκείνη που βρήκε γκολ ήταν η Εσπανιόλ. Στο 62′ ο Σέρχι Νταρντέρ μετά από προσπάθεια του Χοσέλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά το γκολ η ομάδα του Σιμεόνε έσφιξε κι άλλο την πολιορκία της στο τέρμα του Λεκόμτ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 80΄ με ωραίο τελείωμα του Ζοάο Φέλιξ (1-1).

Ο Πορτογάλος παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά ο Λεκόμτ με εντυπωσιακή απόκρουση στο 84΄απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του.