Άστον Βίλα -Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1: Mε Έμερι οι «χωριάτες» δεν χωρατεύουν

amna-epa

H μεταμορφωμένη μετά την απόλυση του Στίβεν Τζέραρντ, Άστον Βίλα υπέταξε 3-1 την… παραμορφωμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 14η αγωνιστική της Premier League.

Οι «χωριάτες» μετά την αντικατάσταση του Στίβεν Τζέραρντ από τον Ουνάι Έμερι δεν χωρατεύουν  και το έδειξαν στο σημερινό (6/11) ματς με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μπέρμιγχαμ.

Με το 3-1 η Βίλα πήρε βαθιά ανάσα στο βυθό της βαθμολογίας ενώ η Γιουνάιτεντ έμεινε 11 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πριν καλά-καλά αρχίσει το ματς βρέθηκαν με δυο γκολ στην πλάτη. Στο 7′ ο Λίον Μπέιλι άνοιξε το σκορ και στο 11′ ο Λούκας Ντίν το διπλασίασε.

Απόλυτος αιφνιδιασμός

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς αλλά βρήκε κέρβερο απέναντι της τον Εμιλιάνο Μαρτίνεζ ο οποίος στο  34′ έκανε σωτήρια απόκρουση σε σουτ του Ρονάλντο  και το ίδιο έπραξε δυο λεπτά αργότερα σε βολίδα του Γκανάτσο.

Η Άστον Βίλα στάθηκε άτυχη στην εκπνοή του ημιχρόνου όταν το σουτ του Σο άλλαξε πορεία στον Ράμσεϊ και η Μάντσεστερ βρήκε το γκολ της ελπίδας (2-1).

Όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο κι αφού ο Ντε Χέα έσωσε την εστία του σε σουτ του Μπέιλι δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο 49΄ όταν ο Γιάκομπ Ράμσεϊ εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ σκοράροντας το 3-1 που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.