Ράγιο Βαγεκάνο - Ρεάλ Μαδρίτης 3-2: Την κάρφωσε ο Τρέχο και τώρα τρέχει

amna-epa

Η Ράγιο Βαγεκάνο νίκησε 3-2 στο ντέρμπι της Μαδρίτης τη Ρεάλ και την έριξε στη 2η θέση της La Liga μετά την 13η αγωνιστική.

Η Ρεάλ χωρίς τους Μπενζεμά και Κρος βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ αφού στο 5΄ κιόλας η Ράγιο σκόραρε με τον  Σάντι Κομεσάνια ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουρτουά.

Aυτό το γκολ ήταν το γρηγορότερο που δέχεται η Ρεάλ σε 26 αγώνες στο «Βαγέκας» ξεπερνώντας το γκολ του Πέδρο Ριέσκο που σημειώθηκε στο 6ο λεπτό στις 6 Δεκεμβρίου 1992 (2-0 υπέρ της Βαγεκάνο).

Άλλο ένα ματς, το 11ο από τα 13 που η εστία της Ρεάλ παραβιάζεται στη φετινή La Liga. Όμως τη βγάζει πάντα καθαρή χάρις στην επίθεσή της. Έτσι κι απόψε, με δυο απανωτά γκολ στο 37΄και στο 41΄έφερε τούμπα το ματς.

Στο 37′ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Φραν Γκαρθία στον Ασένσιο και ο Μόντριτς που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε  το 1-1. Στο 41΄ο Μιλιτάο με κεφαλιά μετά από κόρνερ πέτυχε το 1-2.

Αλλά η Ρεάλ δεν χάρηκε για πολύ το προβάδισμα. Στο 44΄ο Αλβάρο Γκαρθία από πλάγια θέση νίκησε τον Κουρτουά για το 2-2 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε… ροντέο. Στο 63΄ο προπονητής της Ράγιο, Άντονι Ιραόλα, διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για μία απόφασή του και εκείνος του έδειξε κόκκινη κάρτα.

Τρία λεπτά αργότερα με παρέμβαση του VAR η Ράγιο κέρδισε πέναλτι. Ο Κουρτουά το απέκρουσε, όμως δεν πατούσε στη γραμμή και δόθηκε επανάληψη. Αυτή τη φορά ο Όσκαρ Τρέχο ευστόχησε κι έγραψε το 3-2 που έφερε την πρώτη νίκη της Βαγιεκάνο επί της διάσημης συμπολίτισσάς της μετά το 2010.