Παναθηναϊκός: Ο Σπόραρ εξελίσσεται σε... Mr Derby της Super League!

EUROKINISSI

Ο Άντραζ Σπόραρ έχει κομβική συμβολή στα παιχνίδια του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό, την ΑΕΚ, τον ΠΑΟΚ και τον Άρη και δικαιώνει τις προσδοκίες που συνόδευσαν τον ερχομό του στους «πράσινους».

Ένας «φουνταριστός» που αποτελεί σημείο αναφοράς, είναι το ζητούμενο για κάθε ομάδα. Ο Παναθηναϊκός τον Ιούλιο πλήρωσε 3,5 εκατομμύρια στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας για τη μεταγραφή του Άντραζ Σπόραρ, προσδοκώντας να αποκτήσει έναν τέτοιο ποδοσφαιριστή.

Τα αποτελέσματα σε πρώτο χρόνο, δικαιώνουν την επιλογή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Σλοβένος στράικερ αποδεικνύει την αξία του, μετρώντας 5 γκολ και 2 ασίστ σε 9 αγωνιστικές στη Super League. Συμμετοχές που δεν είναι… γεμάτες, αφού ο ποδοσφαιριστής έχει 644’ λεπτά, καίτοι εφτά 90λεπτα με τις καθυστερήσεις!

Εκτός από τις επιδόσεις του, ο Σπόραρ αναδεικνύεται στον παίκτη των μεγάλων αγώνων. Ο 28χρονος επιθετικός έχει καθοριστική συμβολή στα παιχνίδια του Παναθηναϊκού κόντρα στο ελληνικό Big-5…

Στο 2-1 του Τριφυλλιού εναντίον της ΑΕΚ, ο Σπόραρ κέρδισε το πέναλτι της ισοφάρισης και εκτέλεσε εύστοχα το δεύτερο, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο διπλό με 2-1 στην Τούμπα, ο Σλοβένος κέρδισε το πέναλτι που έφερε την ισοφάριση μετά το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Εναντίον του Άρη, ο 28χρονος στράικερ σκόραρε το νικητήριο και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις.

Στο ντέρμπι των αιωνίων, ο Σπόραρ ισοφάρισε εκτελώντας με ψυχραιμία το πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης.

Ο Σπόραρ ξέρει να παίζει εξαιρετικά τη θέση «9» και με τις κινήσεις του, βοηθάει συνολικά την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, η βασική δουλειά ενός επιθετικού είναι να σκοράρει. Ο Σπόραρ ανταποκρίνεται στα καθήκοντα του και διαμορφώνει απειλητικές προϋποθέσεις και για τους συμπαίκτες του.