ΠΑΟΚ: Η περσινή επίσκεψη στη Νίκαια είχε φέρει τον Λουτσέσκου στα όριά του

EUROKINISSI

Πριν από 11 μήνες, ο ΠΑΟΚ είχε επισκεφτεί τη Νίκαικα, σε ένα παιχνίδι – σταθμό μέσα στη σεζόν, με τον Λουτσέσκου να χαρακτηρίζει την περίοδο ως την χειρότερη στον ΠΑΟΚ και τις αποφάσεις που πάρθηκαν να είναι κομβικές

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε επισκεφτεί τη Νίκαια στις 5 Δεκεμβρίου 2021. Είχε στην πλάτη τους τις ήττες από Ατρόμητο και Άρη, που τον είχαν βαρύνει και αναζητούσε τρόπο να αλλάξει το κλίμα. Στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Ιωνικό στο 18′ και 35 λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχαναν μοναδική ευκαιρία να κάνουν το 4-1, έχοντας πρώτα ανατρέψει τα δεδομένα με γκολ στο 20′, στο 34′ και στο 49. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 3-2, έχασε απίθανες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και έφυγε από τη Νίκαια γνωρίζοντας τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα.

Εκείνο το βράδυ, ο Λουτσέσκου είχε πει, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, στο flash interview, «θα δείτε την αντίδρασή μου». Όταν ρωτήθηκε για την ατάκα αυτή, δεν θέλησε να σχολιάσει. Η απάντηση δόθηκε το προσεχές διάστημα. Η ενεργοποίηση των Λύρατζη και Τσιγγάρα και η περιθωριοποίηση του Βαρέλα ήταν οι πλέον σημαντικές κινήσεις του.

Από εκείνο το παιχνίδι και μετά, ο ΠΑΟΚ μέτρησε ένα σερί 23 αγώνων στους οποίους ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε μόλις μια ήττα, με τη χρονιά να τελειώνει με την πορεία ως τα προημιτελικά του Conference League, την παρουσία στον τελικό κυπέλλου (στον οποίο εκείνοι που βλέπουν πέναλτι στη μονομαχία Άβιλα – Ιωαννίδη, δεν έβλεπαν πέναλτι στην αγκωνιά του Χουάνκαν στον Μίτριτσα)και την δεύτερη θέση.