Άρης-Λαμία 5-0: Πω πω ένας Πάλμα! Ξέσπασε ο Άρης!

Eurokinissi

Ο Πάρντιου έδωσε φανέλα βασικού στον Πάλμα για να βρει λύση στο σκοράρισμα και ο νεαρός από την Ονδούρα με χατ τρικ οδήγησε τον Άρη στην πιο εύκολη νίκη της χρονιάς κόντρα στη Λαμία!

Άστραψε και βρόντηκε ο Λουίς Πάλμα! Ο νεαρός από την Ονδούρα που είχε χάσει τη θέση του στην ενδεκάδα με μέτριες εμφανίσεις, πήρε την ευκαιρία από τον Πάρντιου και τον δικαίωσε με ένα εντυπωσιακό χατ τρικ (το δεύτερο στην καριέρα του) και ηγετική εμφάνιση στη νίκη επί της Λαμίας.

Ο Πάλμα έφτασε μάνι μάνι τα έξι γκολ στη σεζόν και σκόρπισε χαμόγελα στις κερκίδες με την απόδοσή του, συμπαρασύροντας κι όλους τους συμπαίκτες του.

Ο Άλαν Πάρντιου έψαχνε μια ήρεμη νίκη για να αλλάξει το κλίμα και την πέτυχε κόντρα στη Λαμία με το ευρύ 5-0, σε ένα ματς που έσπασε η γκίνια και καταρρίφθηκαν όλα τα αρνητικά ρεκόρ:

• Ο Άρης σκόραρε για πρώτη φορά πρώτος από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Άγγλος.
  • Πέτυχε τρία γκολ στο ημίχρονο στο πρωτάθλημα μετά από έναν χρόνο (πέρυσι στις 24 Οκτωβρίου με Παναιτωλικό).
  • Σκόραρε με κομπίνα από στατική φάση για πρώτη φορά.
  • Πέτυχε το πρώτο φετινό χατ τρικ στο πρωτάθλημα με τον Πάλμα.

Ενδεκάδα με έξι νέα πρόσωπα

Ο Άρης δεν ήταν κακός στο ματς με τον Ατρόμητο, αλλά ο Πάρντιου προτίμησε να αλλάξει έξι βασικούς για να είναι πιο φρέσκοι οι ποδοσφαιριστές του. Ο Οντουμπάτζιο ήταν τραυματίας κι έπαιξε ο Εμπακατά, ο Μπράμπετς έμεινε στον πάγκο για να προφυλαχθεί και ξεκίνησε ο Ενκουλού, ο Πίρσμαν μπήκε αντί του Μαζικού, ενώ στην επίθεση επιλέχθηκαν οι Πάλμα, Ζερβίνιο, Μάνου Γκαρθία, αντί των Γκρέι, Ιτούρμπε και Νταμπό.

Αυτη τη φορά μέτρησε του Φαμπιάνο

Το ματς άρχισε με τoν καλύτερο τρόπο, καθώς από κόρνερ και εξαιρετικό συνδυασμό, ο Φαμπιάνο με κεφαλιά βρήκε στόχο όπως στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο με βασική διαφορά ότι αυτό το γκολ μέτρησε. Ήταν το δεύτερο το Βραζιλιάνου στη Super League (το πρώτο πέρσι στα Γιάννινα στο τελευταίο ματς της σεζόν).

Η αποβολή του Μπεχαράνο και το… σκοτάδι της Λαμίας

Κι αφού στο 17΄ο Φαμπιάνο έδιωξε το άγχος, o Ντάνι Μπεχαράνο με μια απερισκεψία άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 20′ για όσα… έσυρε στον Σιδηρόπουλο.

Μάλιστα η Λαμία στο ημίχρονο ανάρτησε ένα μαύρο πλαίσιο στην ιστοσελίδα της και σχολίασε: «Σιδηρόπουλε είσαι το σκοτάδι του ελληνικού ποδοσφαίρου…».

Και μετά ανέλαβε ο Πάλμα

Στο 33′ ο Ζερβίνιο με μία προσποίηση κλάσης άδειασε τον Κορνέζο και πάσαρε στον Πάλμα που σκόραρε για το 2-0 και μέσα σε τρία λεπτά ο επιθετικός από την Ονδούρα πέτυχε και δεύτερο γκολ αξιοποιώντας την ασίστ του Πίρσμαν.

Επιστρέφοντας στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πάλμα έκανε και χατ τρικ, με το ομορφότερο γκολ της βραδιάς. Ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση από την εστία του με τρεις μπαλιές και από την ασίστ του Μαντσίνι ο Πάλμα με ένα ασύλληπτο σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το 4-0.

Στις καθυστερήσεις ο ο Αντρέ Γκρέι βρήκε τον τρόπο να προσθέσει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ φτάνοντας στα 10 γκολ μέχρι τώρα στη σεζόν και να υπογράψει την πεντάρα επί της Λαμίας!