ΑΕΚ: Αναζητώντας έναν νέο... Γιακουμάκη στο Καραϊσκάκη

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ έχει να κερδίσει από το 2018 τον Ολυμπιακό στο «σπίτι» του και αναζητεί έναν νέο ήρωα που θα την οδηγήσει σε διπλό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» μετά τον Γιώργο Γιακουμάκη!

Είναι κάτι παραπάνω από ένα παιχνίδι. Για πολλούς είναι η σύγκρουση δυο κόσμων. Για την ΑΕΚ η αποστολή στο Φάληρο είναι μια ευκαιρία. Μια ακόμη. Μπορεί να δώσει καταδικαστικό χτύπημα στον Ολυμπιακό. Δεν θα είναι εύκολο. Ποτέ δεν ήταν.

Εχουν έρθει έτσι τα πράγματα τα τελευταία χρόνια που η «Ενωση» να μην μπορεί να πάρει νίκη στο «Καραϊσκάκη». Τελευταία φορά που τα κατάφερε ήταν χάρη σε έναν παίκτη που τώρα διαπρέπει με την Σέλτικ.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης ήταν ο σκόρερ του μυθικού πια 1-2 το 2018. Στις 4 του Φλεβάρη συγκεκριμένα. Είναι η 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή. Στο 82ο λεπτό βρίσκει δίχτυα με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Το γήπεδο παίρνει φωτιά.

Λιγότερο από δέκα λεπτά και όλα είναι υπέρ των «ερυθρολεύκων». Η ΑΕΚ δεν πιστεύει αυτό που της έχει συμβεί. Ποτέ μην λες ποτέ. Το αδιανόητο θα συμβεί. Στο 88ο λεπτό η ΑΕΚ κερδίζει κόρνερ. Ο Τσιγκρίνσκι θα βρεθεί την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση. Σουτ μέσα από την περιοχή και 1-1. Το «Καραϊσκάκη» παγώνει. Η ισοπαλία πάντως δεν είναι τραγωδία για τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ άλλες φορές θα έμενε πίσω. Θα της αρκούσε ο βαθμός. Ειχε χάσει το έδαφος κάτω από τα πόδια της στο γκολ του Ιρανού. Τώρα έμενε ζωντανή. Ο Ολυμπιακός όμως είχε αποδιοργανωθεί. Η ΑΕΚ δεν το παράτησε. Τρία λεπτά πριν το γκολ του Ουκρανοί ο Μανόλο Χιμένεθ είχε ρίξει στον αγώνα τον Γιώργο Γιακουμάκη. Δεν είχε δείξει τίποτα ως τότε. Σκόρπια ματς σαν αλλαγή. Δίχως αποτέλεσμα. Κανείς δεν τον πίστευε.

Κι όμως ο νεαρός Κρητικός στην τελευταία αντεπίθεση της ΑΕΚ θα βρεθεί στη μικρή περιοχή θα προλάβει στο πρώτο δοκάρι και θα βάλει το γκολ της ζωής του. Το 1-2 έδωσε τη νίκη στην «Ενωση». Μια ιστορική επιτυχία. Μια νίκη που άλλαξε τα πάντα στη μάχη του τίτλου.

Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και έμεινε πρώτη ως το φινάλε για το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1994. Ο Γιακουμάκης δεν πέτυχε άλλο γκολ εκείνη τη χρονιά. Ένα και μοναδικό. Ένα και να καίει. Ένα που έμεινε στην ιστορία και τον κατέταξε στο πάνθεο των ηρώων της ΑΕΚ.

Ο Γιακουμάκης έπαιξε τρεις σεζόν στην ΑΕΚ. Όχι γεμάτες. Ένα γκολ πέτυχε. Εφυγε για την Πολωνία και την Γκόρνικ. Εκείνο το γκολ όμως θα τον σημαδεύει για πάντα. Τώρα παίζει σε τοπ επίπεδο με τη Σέλτικ. Ακόμη και στο Τσάμπιονς Λιγκ έφτασε η χάρη του. Εκείνο το γκολ όμως δεν θα το ξεχάσει ποτέ. Ούτε η ΑΕΚ. Από εκείνο το βράδι δεν ξανανίκησε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.

Ως τότε για το πρωτάθλημα είχε να νικήσει από το 2010 στη Φάληρο. Αυτό το 1-2 με την ανατροπή από τον Γιακουμάκη είναι το μοναδικό διπλό για το πρωτάθλημα τα 12 τελευταία χρόνια για την ΑΕΚ. Ο αγώνας της Κυριακής στο Φάληρο είναι ειδικών συνθηκών. Ποιος μπορεί να γίνει ο Γιακουμάκης του 2022 για την «Ενωση»;