Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 2-0: Με σούπερ Γκρίλις και Μαχρέζ στους «16» του Carabao Cup οι «Πολίτες»

AMNA/EPA

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» του Carabao Cup. Χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ οι «Πολίτες», αλλά με σούπερ Γκρίλις και Μαχρέζ, που σκόραρε και έφτιαξε το δεύτερο γκολ, που σημείωσε ο Άλβαρεζ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η μεγάλη νικήτρια κόντρα στην Τσέλσι, στον πρόωρο τελικό του «Etihad» και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Carabao Cup. Τα γκολ των Μαχρέζ (53′) και Άλβαρεζ (58′)  χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στην νοκ άουτ αναμέτρηση και άφησαν εκτός διοργάνωσης την περσινή φιναλίστ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γκρίλις, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ορτέγκα, που κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Με απόντα τον Χάαλαντ λόγω τραυματισμού, οι «Πολίτες» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας για ένα γρήγορο γκολ. Είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, η πρώτη τελική του ματς ήρθε για την Τσέλσι στο 8′, με τον Μπρόγια να εκμεταλλεύεται λάθος των γηπεδούχων αλλά το μακρινό σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε για τις δύο ομάδες. Η Τσέλσι ανέβασε στροφές, με τον Πούλισικ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίγει το σκορ στο 13′ όταν πλάσαρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή, με τον Ορτέγκα να διώχνει σε κόρνερ. Η Σίτι έγινε απειλητική στη συνέχεια σε μια δυο φάσεις με τον Γκουντογκάν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι Λονδρέζοι «απάντησαν» και πάλι με τον Πούλισικ, αυτή τη φορά με τον Αμερικανό εξτρέμ, μετά από ωραίο ατομική ενέργεια να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά και πάλι ο Ορτέγκα έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Στο 28′, ο Άλβαρεζ βρέθηκε απέναντι από τον Μεντί, αλλά δεν έπιασε καλά το πλασέ από κοντά, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, με τη μπάλα να κυκλοφορεί και από τις δυο ομάδες, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση και την Τσέλσι να κυριαρχεί στο χώρο του κέντρου και τη Σίτι να δυσκολεύεται στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της. Η καλύτερη στιγμή της ήταν το μακρινό σουτ του Γκρίλις στο 41′, που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μεντί. Στο 44′, η Τσέλσι έχασε απίστευτη ευκαιρία με τον Χολ να βγαίνει τετ α τετ με τον Ορτέγκα έπειτα από ωραία πάσα του Πούλισικ, που κουβάλησε τη μπάλα, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας μπλόκαρε με το πόδι το πλασέ του Άγγλου μέσου, στο ντεμπούτο του.

Με το 0-0 να παραμένει και τους φιλοξενούμενους να έχουν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Πεπ Γκουαρδιόλα, έκανε διπλή αλλαγή στο 50′, με τους Φίλιπς και Σίλβα στη θέση των Ρόδρι και Γκουντογκάν.

Ο Γκρίλις απείλησε τα επόμενα λεπτά σε δύο διαδοχικές φάσεις, με τον Μεντί να λέει και πάλι «όχι». Η Σίτι βρήκε το γκολ στο 53′ με τον Μαχρέζ να εκτελεί άψογα φάουλ, αυτή τη φορά μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σενεγαλέζο γκολκίπερ.

Ο Άλβαρεζ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της Σίτι, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τους Γκρίλις και Μαχρέζ. Αρχικά ο Άγγλος έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αλγερινό που επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Αργεντινού και αυτή τη φορά να τη στέλνει στα δίχτυα του Μεντί.

Ο Χολ άγγιξε και πάλι το γκολ στο 63′, μετά από ωραία αριστοτεχνική ενέργεια και πάσα του Ζίγιεχ, αλλά ο Ορτέγκα δεν του επέτρεψε ούτε τότε να σκοράρει.

Ο Πότερ, στην προσπάθειά του να δει την ομάδα του να αντιδρά,  ανακάτεψε στην τράπουλα προχωρώντας σε τέσσερις αλλαγές στο 69′, με τους Ζίγιεχ Μπρόγια, Ζακάρια και Τσαλομπά, να αποχωρούν και να περνούν στο γήπεδο οι Γκάλαχερ, Στέρλιγνκ, Μάουντ και Αθπιλικούετα.

Ωστόσο, οι Λονδρέζοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκηνικό και η  Σίτι ήταν μεγάλη νικήτρια, συνεχίζοντας στη φάση των «16»  του Λιγκ Καπ Αγγλίας.