Carabao Cup: Απέκλεισε την Τότεναμ η Φόρεστ, εκτός η Άρσεναλ, γλίτωσε το κάζο η Λίβερπουλ

twitter/@NFFC

Πολλές εκπλήξεις στη φάση των «32» του Carabao Cup», με την Άρσεναλ να μένει εκτός από την Μπράιτον, την Νότιγχαμ Φόρεστ να αποκλείει την Τότεναμ και τη Λίβερπουλ να παίρνει την πρόκριση από την Ντέρμπι στα πέναλτι. Εκτός και η Γουέστ Χαμ από την Μπλάκμπερν, σε ένα ματς που εκτελέστηκαν 20 πέναλτι για να κριθεί η πρόκριση.

Αποκλεισμός σοκ για την πρωτοπόρο της Premier League, Άρσεναλ, που ηττήθηκε από την Μπράιτον στο «Emirates» με 3-1 και έμεινε εκτός Carabao Cup. Οι «Γλάροι» αν και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, έκαναν την ανατροπή και εξασφάλισαν την πρόκρισή τους. Εφιαλτικό ήταν το ντεμπούτο του 20χρονου Χεν κάτω από τα δοκάρια των «κανονιέρδηδων».

Ο Ν’ Κέτια άνοιξε το σκορ στο 20′ για την Άρσεναλ, με τον πρώην άσο τους, Γουέλμπεκ να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 27′, έπειτα από καταστροφικό λάθος του αναπληρωματικού τερματοφύλακα της Άρσεναλ, Χεν που στο ντεμπούτο του, αρχικά γλίστρησε και στη συνέχεια ανέτρεψε τον Άγγλο φορ. Πολύ κακή στιγμή για τον Εσθονό στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα των «κανονιέρηδων».

Η Μπράιτον έκανε την ανατροπή, βρίσκοντας και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Μιτόμα στο 59′, ενώ ο… εφιάλτης για την πρωτοπόρο της Premier League συνεχίστηκε, καθώς στο 71′ ο Λάμπτεϊ έκανε το 1-3.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Τότεναμ 2-0

H Nότιγχαμ Φόρεστ πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 μέσα σε 7 λεπτά κόντρα στην Τότεναμ και σφράγισε το εισιτήριό της για την επόμενη φάση του Carabao Cup, αφήνοντας εκτός της διοργάνωσης τους Λονδρέζους. Ο Λόντι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 51′ και 7 λεπτά αργότερα ο Λίνγκαρντ έκανε το 2-0.

Ο Αντόνιο Κόντε τοποθέτησε τον Χάρι Κέιν στην αρχική ενδεκάδα, δεχόμενος κριτική ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, με τον Άγγλο διεθνή ωστόσο να μη δίνει τη λύση επιθετικά, αυτή τη μία ώρα που αγωνίστηκε.  Την ίδια ώρα, το σκορ θα μπορούσε να είναι πιο ευρύ, αν δεν πραγματοποιούσε εξαιρετική εμφάνιση ο Φρέιζερ Φόρστερ στο ντεμπούτο του στην εστία των «Spurs». Με 10 παίκτες αγωνίστηκε η Φόρεστ στα τελευταία 15 λεπτά λόγω της αποβολής του Μανγκάλα.

Λίβερπουλ – Ντέρμπι 0-0 (3-2 πεν.)

Η κάτοχος του τροπαίου του Carabao Cup την περασμένη σεζόν, Λίβερπουλ, γλίτωσε το κάζο από την Ντέρμπι καθώς χρειάστηκε να φτάσει στη διαδικασία των πέναλτι για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης. Άλλωστε είναι ο θεσμός… των πέναλτι για τους «Reds», αφού με αυτόν τρόπο κατέκτησαν το τρόπαιο την περασμένη σεζόν, αλλά και στο παρελθόν.

Καθοριστικός ήταν και πάλι ο τερματοφύλακας των «Reds», Κέλεχερ αποκρούοντας 3 πέναλτι, για να δώσει την ευκαιρία στον Έλιοτ να ευστοχήσει και να τελειώσει το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, μπροστά στους χιλιάδες οπαδούς της Ντέρμπι που βρέθηκαν στο «Άνφιλντ».