Παναθηναϊκός: Δεν πανικοβάλλεται, πιστεύει στις δυνάμεις του και σκοράρει στα τελευταία λεπτά

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία λεπτά των παιχνιδιών, με τελευταία περίπτωση το διπλό στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού.

Ο Παναθηναϊκός υπηρετεί με συνέπεια το πλάνο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ανεξαρτήτως του τάιμινγκ. Έχει έναν τρόπο και με αυτόν επιτίθεται, ένα συγκεκριμένο τέμπο σε κάθε παιχνίδι. Αυτή η αυτοματοποίηση επιτρέπει στην ομάδα να μην πανικοβάλλεται και να μην αρχίσει τις… γιόμες και τις ανορθόδοξες μεθόδους ανάπτυξης, όσο πλησιάζει η λήξη.

Δεν είναι τυχαίο πως ο Παναθηναϊκός έχει πάρει τέσσερις νίκες και απέφυγε μία ήττα στα τελευταία «κομμάτια» των 90λεπτων. Όταν θεωρητικά η κόπωση επηρεάζει ψυχικά και σωματικά τους παίκτες και τους ωθεί προς την εύκολη επιλογή του γεμίσματος.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με το κερδισμένο πέναλτι του Σπόραρ στο 73’. Ήταν ένα συνδυασμός που έφερε τον Σλοβένο στην περιοχή του Κοτάρσκι, ο οποίος τον χτύπησε και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση, με τον Αϊτόρ να την αξιοποιεί.

Με τον ίδιο τρόπο, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Αϊτόρ κινήθηκε έξυπνα, ανατράπηκε από τον Τζουκάνοβιτς και πήρε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε τους τρεις βαθμούς.

Εναντίον του Άρη, το «χτύπημα» ήρθε στις καθυστερήσεις. Στο 92’, ο Βέρμπιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Σπόραρ με κεφαλιά, σκόραρε το νικητήριο γκολ για το 1-0 του Παναθηναϊκού.

Ακόμα πιο αργά ήρθε το σκοράρισμα στο ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων. Ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αβιλα και ο Σπόραρ πέτυχε το 1-1 για τον Παναθηναϊκό, μετά το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Το διπλό με 0-1 στο Αγρίνιο είναι το τελευταίο… κρούσμα. Ο Ιωαννίδης σκόραρε για τον Παναθηναϊκό στο 78’, δίνοντας τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ο Παναθηναϊκός έχει πετύχει γκολ στα τελευταία λεπτά στα ματς με τη Λαμία και τον Βόλο, όμως η νίκη είχε δρομολογηθεί νωρίτερα. Για αυτό δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτό το θέμα.