Γκλάντμπαχ - Ντόρτμουντ 4-2: Το τρένο του τίτλου απομακρύνεται για τoυς «κιτρινόμαυρους»

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Νέα ήττα για την Ντόρτμουντ, δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας, και το -6 από την κορυφή και την Μπάγερν παρέμεινε αμετάβλητο.

Οι δύο ήττες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές της Bundesliga ήταν μαχαιριά στις φιλοδοξίες της Ντόρτμουντ για την κατάκτηση του τίτλου στην Bundesliga.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς έχασε και και δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς από την Γκλάντμπαχ στο Borussia Park (μετά την ήττα από την Βόλφσμπουργκ) με 4-2, παρουσιάζοντας και πάλι πολλά κενά στην άμυνα και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την Μπάγερν (31-25) με ματς περισσότερο.

Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε με τον Χόφμαν στο 4′, για να ισοφαρίσει ο Μπραντ στο 19′, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο τέρματα από τους Μπενσεμπαϊνί (26′) και Τιράμ (30′). Το ημίχρονο έκλεισε με 3-2 μετά τη μείωση του σκορ από τον Σλότερμπεκ στο 40′.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ντάνιελ Φάρκε πήρε γκολ και από τον δεύτερο Γάλλο φορ της ομάδας του, τον Κονέ. Η Γκλάντμπαχ έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, αλλά το 4-2  παρέμεινε ως το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη της η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στους 22 πόντους και στην έβδομη θέση.