Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 1-2: Σοκ και ευκαιρία για την Άρσεναλ

ΑΠΕ

Η Μπρέντφορντ νίκησε 2-1 μέσα στο Έτιχαντ τη Μάντσεστερ Σίτι με γκολ στο… 8ο λεπτό των καθυστερήσεων κι αυτή που πανηγυρίζει είναι η Άρσεναλ!

Πριν από το ματς του Έτιχαντ η Μπρέντφορντ είχε ακριβώς τους μισούς βαθμούς από αυτούς που είχε η Μάντσεστερ Σίτι. Οι γηπεδούχοι ήθελαν φυσικά να πάνε στη διακοπή λόγω του Μουντιάλ με νίκη για να μείνουν μια… ανάσα από την Άρσεναλ. Μόνο που οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς δεν έκαναν το χατίρι στον Πεπ Γκουαρντιόλα, αλλά έφυγαν με τη νίκη με γκολ στο 8ο λεπτό των κθυστερήσεων.

Αυτός που πλήγωσε τη Σίτι είναι ο Ιβάν Τόνει, σκόρερ των δύο γκολ της Μπρέντφορντ. Σόκαρε για πρώτη τη Σίτι στο 16ο λεπτό. Ο Ράγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Μι με κεφαλιά βρήκε τον Τόνεϊ, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο έκανε το 0-1.

Ο Φιλ Φόντεν έβαλε προς στιγμήν τα πράγματα στη θέση τους. Πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου -φοβερό σουτ στην κίνηση- και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήγε με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Βέβαια αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους που έψαχναν την τέταρτη συνεχόνενη νίκη τους για να μην… ψάχνουν την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Ήθελαν πάση θυσία της νίκη, όμως δεν τα κατάφεραν απέναντι στην παθιασμένη Μπρέντφορντ.

Τα δέκα λεπτά των κθαυστερήσεων -τα περισσότερα λόγω του τραυματισμού του Αϊμερίκ Λαπόρτ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου- έμοιαζαν με θρίλερ. Η αγωνία στο κατακόρυφο, μόνο που αυτή που χαμογέλασε ήταν η Μπρέντφορντ. Η Σίτι πίεζε, όμως σε μια αντεπίθεση στο 8ο λεπτών των καθυστερήσεων, ο Ιβάν Τόνει με σουτ σκόραρε και πάλι.

Πλεον η Άρσεναλ που αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Γουλβς έχει την ευκαιρία να ξεφύγει στη μάχη για τον τίτλο.