Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 3-1: Σημαντική νίκη με σούπερ Νούνιεζ και Άλισον οι «Reds»

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 της Σαουθάμπτον στο «Άνφιλντ», υπό το βλέμμα του τιμωρημένου Γιούργκεν Κλοπ. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ντάργουϊν Νούνιεζ, που πέτυχε δύο γκολ. Διόρθωσε το λάθος του στο γκολ της ισοφάρισης ο Άλισον, πραγματοποιώντας εκπληκτικές αποκρούσεις.

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-1 επί της Σαουθάμπτον στο «Άνφιλντ», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League. Σκόρερ για την ομάδα του τιμωρημένου Γιούργκεν Κλοπ, που είδε το ματς από τις εξέδρες, ο Φιρμίνο (6′) και ο Νούνιεζ (21′, 42′), ενώ το γκολ των «Αγίων» πέτυχε ο Τσε Άνταμς (9′). Εφιαλτικό ντεμπούτο για τον Νέιθαν Τζόουνς στον πάγκο των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα, που είδε την ομάδα του να πλησιάζει κι άλλο στον υποβιβασμό.

Η Λίβερπουλ προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Τότεναμ με 2-1 στο Λονδίνο και την δύσκολη πρόκριση στους «16» του Carabao Cup» στα πέναλτι επί της Ντέρμπι Κάουντι. Στον αντίποδα, η συντριβή της Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις» με 4-1 από τη Νιούκαστλ, σε συνδυασμό με τα αρνητικά αποτελέσματα τη φετινή σεζόν, είχε ως αποτέλεσμα την απομάκρυνση του Ραλφ Χάζενχουλτ, με τον Νέιθαν Τζόουνς να αναλαμβάνει την τεχνική ηγεσία των «Αγίων», μεσοβδόμαδα.

Οι «Reds» πήραν γρήγορο προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό χάρη στο γκολ του Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός επιχείρησε μία κεφαλιά από μακριά, μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Ρόμπερτσον και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπαζούνου, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αιφνιδιάζεται.

Τρία λεπτά αργότερα (9′), ήταν η σειρά του Άλισον να μην αντιδράσει σωστά, με τον Τσε Άνταμς να πετυχαίνει παρόμοιο γκολ – εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ Πρόουζ και κεφαλιά- φέροντας το ματς ίσα.

O Σαλάχ άγγιξε το γκολ στο 16′ όταν βγήκε τετ α τετ με τον Μπαζούνου μετά από ωραία ατομική ενέργεια και μπαλιά του Νούνιεζ, αλλά αυτή τη φορά ο γκολκίπερ των «Αγίων» έκανε μία εντυπωσιακή απόκρουση στην προβολή του Αιγύπτιου επιθετικού.

Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο του αγώνα και κυνηγούσε το γκολ, πιέζοντας ασφυκτικά τη Σαουθάμπτον, με τον Νούνιεζ να το πετυχαίνει τελικά στο 22ό λεπτό. Ο Ουρουγουανός φορ μετά από μία φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων, εκμεταλλεύτηκε την έξυπνη κάθετη πάσα του Έλιοτ και πλάσαρε υποδειγματικά τον Μπαζούνου για το 2-1.

Από εκεί και πέρα, η Σαουθάμπτον «εξαφανίστηκε» με τη Λίβερπουλ να έχει την κατοχή, την υπεροχή και να απειλεί, αλλά ο Μπαζούνου όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί, διατηρώντας το σκορ σε αυτά τα επίπεδα.

Στο 42′, ωστόσο, ο Νούνιεζ και πάλι, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και έγραψε το 3-1, σε μία φάση που ξεκίνησε από γέμισμα του Φιρμίνο και ασίστ του Ρόμπερτσον.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο 45λεπτο, με τους Φιρμίνο και Σαλάχ να απειλούν από τα πρώτα λεπτά, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν δίχτυα, ενώ ο Τζόουνς ανακάτεψε την τράπουλα με τριπλή αλλαγή στο 58, ρίχνοντας στο ματς τους Εντόζι, Γουόλκοτ και Μέιτλαντ Νάιλς, στην προσπάθειά του να αλλάξει την εικόνα της Σαουθάμπτον.

Η αντίδραση ήταν άμεση για τους «Αγίους», που ανέβασαν στροφές, απειλώντας για πρώτη φορά μετά το γκολ της ισοφάρισης και μάλιστα δύο φορές, με τους Ελιονούσι στο 62′ και τον Εντόζι ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο «μίλησε» η κλάση του  Άλισον, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να μην τους επιτρέπει να μειώσουν.

Οι «Reds»… ξύπνησαν και απάντησαν με τους Σαλάχ και Φιρμίνο, ενώ ο Φαν Ντάικ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 72′ όταν η κεφαλιά του έφυγε δίπλα στο δοκάρι του Μπαζούνου. Στο 77′ ο Άλισον και πάλι αποσόβησε σίγουρο γκολ από την κεφαλιά του Άνταμς, πραγματοποιώντας ακόμα μία εξαιρετική απόκρουση, κάνοντας τους φίλους της Λίβερπουλ να διαγράφουν από τη μνήμη τους το «αστείο» γκολ που δέχτηκε στο ματς.

Στο σημερινό παιχνίδι, ο Τζέιμς Μίλνερ συμπλήρωσε 600 συμμετοχές στην Premier League.

Έτσι, ο 36χρονος Άγγλος διεθνής μέσος, έγινε ο 4ος παίκτης που πετυχαίνει κάτι τέτοιο, μετά τους Γκάρεθ Μπάρι, Ράιαν Γκιγκς και Φρανκ Λάμπαρντ.