Premier League: Έγινε της ανατροπής στο Tottenham Hotspur Stadium - Ανάσες για Νότιγχαμ και Λέστερ

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η ομάδα των ανατροπών, η Τότεναμ «χτύπησε» ξανά κερδίζοντας τη Λιντς με 4-3, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τρεις φορές! Τρίποντο και για Μπόρνμουθ, Νότιγχαμ και Λέστερ.

Όποιος δεν είχε παρακολουθήσει ποτέ του παιχνίδι της Premier League και «έπεφτε» πάνω στο ματς ΤότεναμΛιντς, θα έπαιρνε ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα αγώνα της μεγάλης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος.

Πολλά γκολ, φρενήρης ρυθμός, ανατροπές και το αουτσάιντερ να παίζει χωρίς φόβο απέναντι στο φαβορί.

Όλα αυτά συνέβησαν στο «Tottenham Hotspur Stadium», με τη Λιντς να παίζει φουλ επίθεση και να προηγειται δύο φορές με τον ανερχόμενο Ολλανδό Σάμερβιλ στο 10′ (4ο σύνεχομενο γκολ για τον 21χρονο) και τον Ροδρίγο στο 43′ και την Τότεναμ (χωρίς τον Σον και πάλι) να ισοφαρίζει αρχικά με τον Κέιν στο 25′ (11ο φετινό γκολ) και τον Ντέιβις στ 51′ σε μια περιπετειώδη φάση.

Η Λιντς πήρε για τρίτη φορά το προβάδσμα και πάλι με τον Ισπανό Ροδρίγο στο 76′, αλλά και πάλι η Τότεναμ επανήλε με τον 81′ με το σουτ του Μπετανκούρ να κοντράρει στον Έιλινγκ και να καταλήγει στα δίχτυα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός σκόραρε ξανά μετά την πάρε-βάλε πάσα του εξαιρετικού για άλλη μια φορά Κολουσέφκσι για το 4-3 και την ολοκλήρωσε άλλης μια ανατροπής για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε!

Θρίαμβος της Μπόρνμουθ, νίκες για Νότιγχαμ και Λέστερ

Η Μπόρνμουθ έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο «Vitality» και νίκησε εύκολα την Έβερτον με 3-0 με τέρματα στο πρώτο ημίχρονο του Ταβερνιέ στο 18′ και του Μουρ στο 25′ σε μια θεωρητικά τελειωμένη φάση. Ένα τρίτο γκολ από τον Άντονι στο 69′, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων που έβαλαν, πλέον από κάτω τους την ομάδα του Φραν Λάμπαρντ (16 π. – 14 π.), η οποία παραμένει οριακά πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Η Κρίσταλ Πάλας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με πλεονέκτημα στα αποδυτήρια του «City Ground» για το ημίχρονο, αλλά ο Ζαχά σημάδεψε στο 41′ το αριστερό δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι με τον Χέντερσον να πέφτει στη λάθος πλευρά. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 54′ ο Γκιμπς-Γουάιτ πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Τζόνσον και άνοιξε το σκορ για τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Λίνγκαρντ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 72′, όταν είχε όλο το χρόνο να σκοράρει, αλλά πλασαρε άστοχα.

Μετά την κλήση του στην 26άδα της Αγγλίας που θα ταξιδέψει στο Κατάρ, ο Τζέιμς Μάντισον το γιόρτασε με ένα ωραίο γκολ στο «London Stadium» σε βάρος της Γουέστ Χαμ μόλις στο 8′, αλλά στο 25′ αποχώρησε με τραυματισμό στο πόδι στο 25′.

Η φορμαρισμένη Λέστερ, θα μπορούσε να προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο, αν ο Τίλεμανς νικούσε τον Φαμπιάνσκι από την άσπρη βούλα στο 42′. Το δεύτερο γκολ για τις «αλεπούδες» ήρθε πολύ αργότερα, στο 78′, με ιδανική αντεπίθεση και εκτελεστή τον Μπαρνς.