Νιουκάστλ - Τσέλσι 1-0: Θηρίο η Νιουκάστλ νίκησε τη φοβισμένη Τσέλσι

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Η κυριαρχική Νιουκάστλ του Έντι Χάου νίκησε, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, την Τσέλσι και επέστρεψε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μόλις δυο πόντους πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Βρες πώς αλλάζουν οι καιροί; Αν μας έλεγε πέρυσι κάποιος ότι η Τσέλσι θα κατέβαινε στο «St. James’ Park» για να παίξει άμυνα, μπας και πάρει αποτέλεσμα, θα τον περνάγαμε για τρελό. Να, όμως, που μέσα σε λίγους μήνες τα πάντα έχουν αλλάξει.

Η Νιούκαστλ των Σαουδαράβων επενδυτών, ήταν αυτή που πίεζε για τη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης του 2021 και κατάφερε να την πάρει χάρη σε μια γκολάρα με κεραυνό έξω από την περιοχή του Τζόζεφ Γουίλοκ στο 67′.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς η Νιουκάστλ είχε μια ανούσια υπεροχή, που έγινε πιο έντονη όσο πλησίαζε η συμπλήρωση των 45 λεπτών.

Στην επανάληψη οι «καρακάξες» έκλεισαν την Τσέλσι στην περιοχή της, αλλά ήταν οι «μπλε» αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Πόουπ να διώχνει με υπερέκταση του σώματός του το φαλτσαριστό σουτ του Γκάλαχερ, για να έρθει αμέσως μετά το 1-0.

Εκ των κορυφαίων της Νιουκάστλ ο Γκιμαράες.

Η Τσέλσι προσπάθησε για το 1-1, αλλά η Νιουκάστλ κράτησε μάλλον εύκολα (παρά τον τρελό ρυθμό των τελευταίων λεπτών) και έφτασε πια σε απόσταση μόλις δύο βαθμών πίσω από τη Μάντσεστερ Σίτι (32-30). Στο τέλος απειλήθηκε γενική σύρραξη με παίκτες των δύο ομάδων να πιάνονται στα χέρια, αλλά το επεισόδιο δεν κράτησε παρά ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Εκεί στο Βορρά της Αγγλίας κάνουν, πλέον, όνειρα για ακόμα ψηλότερα. Η δε Τσέλσι έπεσε 8η με 21 πόντους και φως στο τούνελ δεν φαίνεται.