Παρί Σεν Ζερμέν - Οσέρ 5-0: «Σβηστός» θρίαμβος με νέους πρωταγωνιστές

AMNA/EPA

Η Παρί πήρε μία ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά κόντρα στην Οσέρ με 5-0 στο ρελαντί και παρέμεινε αήττητη και στο + 5 στην κορυφή της Ligue 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5-0 της Οσέρ στο «Parc des Princes» στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1 και τελευταίας πριν τη διακοπή για τη διεξαγωγή του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.

Πέντε γκολ με ισάριθμους σκόρερ και δύο από τις αλλαγές του Γκαλτιέ για τους γηπεδούχους.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας πήραν γρήγορο προβάδισμα χάρη στο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο 11ο λεπτό, με κοντινέ σουτ έπειτα από στρώσιμο του Μέντες, φτάνοντας τα 19 τέρματα σε 20 αγώνες και τα 190 συνολικά με τη φανέλα της Παρί, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο τον πρώτο σκόρερ όλων των εποχών,  Έντινσον Καβάνι, που έχει 200.

Ο Μέντες μοίρασε ακόμα μία ασίστ, αυτή τη φορά στον Σολέρ στο 51′, για να κάνει το 2-0.

Έξι λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έβγαλε ωραία στον Χακίμι, που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κι έγραψε το 3-0. Στο 65′ το πλασέ που επιχείρησε ο Μέσι μετά από ωραία ατομική ενέργεια σταμάτησε στο δοκάρι του Κοστίλ, με το 3-0 να παραμένει.

Μέχρι να μπει ως αλλαγή ο Ρενάτο Σάντσες και λίγα λεπτά αργότερα να κάνει το 4-0, στο 81′. Ο Εκιτικέ, επίσης αλλαγή του Γκαλτιέ, έγραψε το 5-0 τρία λεπτά μετά.