ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 0-4: Από πεντάρα σε τεσσάρα θα πετάει!

Eurokinissi

Ο Άρης έψαχνε ένα σερί νικών για να μπει ξανά δυνατά στο κυνήγι της πεντάδας και με μεγάλο διπλό στα Γιάννινα με τέσσερα γκολ, λίγες μέρες μετά τα πέντε γκολ με τη Λαμία και πάει με άνεση στην διακοπή για το Μουντιάλ!

Στα Γιάννινα πέρυσι ο Φαμπιάνο είχε πετύχει την τελευταία αγωνιστική το πρώτο και μοναδικό γκολ του σε όλη τη σεζόν. Στους Ζωσιμάδες ο Βραζιλιάνος σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά από την άσπρη βούλα, χρίστηκε σκόρερ για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και οδήγησε τον Άρη σε ένα σπουδαίο διπλό επί του ΠΑΣ. Ο Βραζιλιάνος ήταν και πάλι τοπ, αλλά ο Άρης χρωστάει πολλά και στην είσοδο του Οντουμπάτζιο, που κέρδισε το πέναλτι και σκόραρε και το τρίτο γκολ, ενώ νωρίτερα ο Ενκουλού πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Άρη, πριν φύγει για το Μουντιάλ!

Ο Άρης πήρε ένα τεράστιο διπλό στα Γιάννινα, πήρε τη ρεβάνς για εκείνο το βαρύ και ασήκωτο 0-5, έκανε δύο σερί νίκες μολις για δεύτερη φορά φέτος (Αστέρας, Ολυμπιακός η προήγουμενη) και με ηρεμία πάει στην διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Αντίθετα ο ΠΑΣ, που ξύπνησε μόνο μετά το 0-1, μπλέκει ακόμα περισσότερο, καθώς έχει χτυπητές αδυναμίες.

Mε Καμάτσο στη θέση του Μαντσίνι

Ο Άρης ταξίδεψε στα Γιάννινα χωρίς τον Ντάνιελ Μαντσίνι, που αποκλείστηκε με απόφαση της διοίκησης από την αποστολή και τη θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Πορτογάλος Ράφαελ Καμάτσο. Ο Άλαν Πάρντιου κράτησε στο βασικό σχήμα τους υπόλοιπους δέκα της ευρείας νίκης επί της Λαμίας.

Χωρίς κλασικό φορ στην επίθεση, ο Άρης προσπάθησε να παίξει κάθετα, προσπαθώντας να βγει στην πλάτη της τριάδας των αμυντικών του ΠΑΣ με τους Μάνου Γκαρθία, Ζερβίνιο και Ματέο Γκαρσία, αλλά του έλειπε η τελική προσπάθεια, καθώς φαινόταν το κενό ενός σέντερ φορ όπως είναι ο Γκρέι.

Και φωνές για τον Μαλούτα!

Στα πρώτα 45 λεπτά ο Άρης είχε πολλά παράπονα από τον διαιτητή Μαλούτα για την ευκολία με την οποία σταματούσε τις επιθέσεις του και  την κάρτα στον Φαμπιάνο, ενώ ακόμη και ο Πάρντιου εκνευρίστηκε με τον διαιτητή και έφτασε στον 4ο διαιτητή για να διαμαρτυρηθεί. Στην αρχή του β’ ημιχρόνου δεν είδε μπροστά του τράβηγμα από τη φανέλα στον Μάνου Γκαρθία.

Φουλ άμυνα ο ΠΑΣ, έψαχνε την κόντρα

Σε αντίθεση με τον Αρη, οι γηπεδούχοι του ΠΑΣ προσπαθούσαν να βρουν ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη. Με σχηματισμό 3-4-3 που σε φάση άμυνας γινόταν 5-4-1, ο ΠΑΣ περίμενε  έξω απο την περιοχή του Αθανασίου, με την προσδοκία να φύγει γρήγορα στο transition. Ωστόσο για 45 λεπτά δεν είχε ουσιαστική παρουσία και δεν απείλησε τον Κουέστα.

Ο Οντουμπάτζιο ξεκλείδωσε την άμυνα

Ο Πάρντιου έριξε στο δεύτερο ημίχρονο τον Οντπυμπάτζιο αντί του Καμάτσο και δικαιώθηκε, καθώς στο 58′ μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Μπιλμπάο και κέρδισε το πέναλτι, που υπέδειξε ο Μαλούτας και επιβεβαίωσε το VAR. O Βραζιλιάνος Φαμπιάνο ανέλαβε την εκτέλεση χωρίς τον Γκρέι στην ενδεκάδα και άνοιξε το σκορ το 60′.

Άλλος ΠΑΣ μετά το 0-1

Μετά το 0-1 ο ΠΑΣ γύρισε σε 4-4-2 και έψαξε την ισοφάριση, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 70′ για να φέρει το παιχνίδια στα ίσια. Οι γηπεδούχοι στρίμωξαν τον Άρη που έδειχνε να τα έχει χαμένα, οι παίκτες του Στάικου έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη με τους Τζίμα, Μπάλαν, Ροσέρο, αλλά λίγο η αστοχία του ΠΑΣ, λίγο η παρουσία του Κουέστα και το σκορ δεν άλλαξε.

Γλίτωσε το 1-1 και καθάρισε με Ενκουλού!

Κι ενώ η άμυνα του Άρη ήταν σε τρικυμία, στο 79′ από μία στημένη φάση, ο Ενκουλού με κεφαλιά καθάρισε το ματς και έφυγε με χαμόγελα για το Μουντιάλ του Κατάρ με τη φανέλα του Καμερούν. Μετά το 0-2 ο ΠΑΣ παρέδωσε πνεύμα, ο κόσμος άρχισε να φεύγει από το γήπεδο, ενώ ο Οντουμπάτζιο πέτυχε και το 0-3 και ακολούθησε σωρεία ευκαιριών για να ανέβει κι άλλο ο δείκτης του σκορ. Στις καθυστερήσεις, ο Λουίς Πάλμα έστειλε με τη σειρά του την μπάλα στα δίχτυα, για να φτάσει τα έξι στο πρωτάθλημα, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Γκρέι.