Φούλαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Φιλί ζωής από τον Γκαρνάτσο στο 90+3

amna-epa

Με γκολ του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο στο 90+3 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε πολύτιμη νίκη 2-1 από τη Φούλαμ για την 15η αγωνιστική της Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που είχε διαθέσιμο ξανά τον Μπρούνο Φερνάντες, όχι όμως και τους Κριστιάνο Ρονάλντο (άρρωστος) και Άντονι (τραυματίας), μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 14΄με γκολ που σημείωσε στην αντεπίθεση ο Κρίστιαν Έρικσεν.

O Έρικσεν έγραψε ιστορία αφού έγινε ο πρώτος Δανός που σκοράρει για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τον… Πίτερ Σμάιχελ που το είχε κάνει το 1995 κόντρα στη Ρότορ Βόλγκοραντ για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Ο Δανός μάλιστα παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα να περάσει ξυστά από το δοκάρι. Έτσι η Φούλαμ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι ενός αποτελέσματος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η γηπεδούχος γλύτωσε πάλι το 0-2 χάρις σε σωτήριες επέμβαση του Λένο σε σουτ των Ελάνγκα και Ράσφορντ. Τον Γερμανό τερματοφύλακα μιμήθηκε ο Ντε Χέα ο οποίος απέτρεψε την παραβίαση της εστίας του σε σουτ του Βινίσιους (52΄) και κεφαλιά του Ρέαμ (54΄).

Όμως η Φούλαμ εξακολούθησε να πιέζει και στο 61΄ βρήκε την ισοφάριση. Το γκολ πέτυχε ένας πρώην παίκτης της Γιουνάιτεντ, ο  Ντάνιελ Τζέιμς μπαίνοντας ανάμεσα στους Λουκ Σο και  Λισάντρο Μαρτίνεθ για να αξιοποιήσει τη σέντρα του Τομ Κέρνι.

Το γκολ της ισοφάρισης της Φούλαμ από τον Ντάνιελ Τζέιμς

Στα λεπτά που απόμεναν και οι δυο ομάδες δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ και τελικά το πέτυχε η Γιουνάιτεντ στο 90+3 με τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο ο οποίος τελείωσε ιδανικά μια έξοχη προσπάθεια του Έρικσεν.