Αστέρας Τρίπολης - Ιωνικός 1-0: Χόρτασε με Σίτο

Eurokinissi

Με γκολ του Σίτο ο Αστέρας Τρίπολης λύγισε τον Ιωνικό 1-0 στην 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League

O Αστέρας ντουμπλάρισε τις φετινές νίκες στην έδρα του επικρατώντας 2-0 του Ιωνικού ο οποίος την περσινή σεζόν είχε σημειώσει δυο νίκες στην Τρίπολη, με το ίδιο μάλιστα σκορ (3-2) αλλά φέτος είναι μια άλλη ομάδα, για αυτό και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Χρειάστηκε να περάσουν 43 μέρες και 6 αγώνες απ’ το 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ (2/10) -κι ένας αποκλεισμός ενδιάμεσα στο Κύπελλο Ελλάδας από τον Ατρόμητο- προκειμένου να επιστρέψει ο Αστέρας Τρίπολης στις νίκες.

Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων φάνηκε εξ αρχής στο γήπεδο όπου ο Αστέρας κυριάρχησε κι έχασε ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ στο πρώτο ημίχρονο πέρα από αυτό που σημείωσε ο Σίτο με κοντινή προβολή στο 18΄ ύστερα από κακή αντίδραση του Μύγα σε πλαγιοκόπηση του Τιλίκα.

Οι παίκτες του Αστέρα πανηγυρίζουν το γκολ του Σίτο

Στο ίδιο περίπου χρονικό σημείο στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας πανηγύρισε άλλο ένα γκολ, στο 59΄ με τον Μπενίτο, το οποίο όμως μετά από έλεγχο του VAR δεν μέτρησε καθώς o σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ όταν τροφοδοτήθηκε από τον Τιλίκα.

Έτσι ο Ιωνικός έμεινε ζωντανός στο κυνήγι ενός αποτελέσματος. Προοδευτικά το ματς έγινε σκληρό και ο διαιτητής έδειξε κίτρινες κάρτες.  Οι φιλοξενούμενοι  προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση και πίεσαν στα τελευταία λεπτά αναγκάζοντας τον Ηρακλή Μεταξά να φρεσκάρει την ομάδα του. Όμως ο Αστέρας άντεξε και πήρε την πολύτιμη νίκη.