CHAMPIONS LEAGUE: «Βραζιλιάνικη» ανατροπή για την Σαχτάρ - Κέρδισε 2-1 την Γκενκ στο Βέλγιο

Με νίκες ξεκίνησαν τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League οι Σαχτάρ, Μονακό και Αϊντχόφεν παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τους επαναληπτικούς.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ απέφυγε το «κάζο» στο Βέλγιο κόντρα στην Γκενκ, αφού μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Πολ Ονουάτσου στο 39′, όμως κατόρθωσε στο δεύτερο μέρος να γυρίσει το παιχνίδι με τα τέρματα των Τετέ με πέναλτι στο 63′ και Άλαν Πάτρικ στο 81′ και να πάρει τελικά μία σημαντική νίκη.

Η Μονακό είχε ένα εύκολο βράδυ στην Τσεχία και την Πράγα, αφού επικράτησε με 2-0 της Σπάρτα παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Πριγκιπάτο. Ο Ορελιέν Τσουαμενί άνοικε το σκορ για τους Μονεγάσκους στο 37ο λεπτό και ο Κέβιν Βόλαντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 59ο λεπτό διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Την «μπουγάδα» από το πρώτο ημίχρονο καθάρισε η Αϊντχόφεν. Οι Ολλανδοί απέκτησαν ένα προβάδισμα τριών τερμάτων από το πρώτο μέρος με τα γκολ των Νόνι Μαντουέκε (19′), Μάριο Γκέτσε (29′) και Κοντί Γκακπό (32′), με την Μίντιλαντ να μην καταφέρνει να μπει ποτέ στο παιχνίδι και τελικά να ηττάται με 3-0.

Ο Ολυμπιακός γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στο γκολ του Αγκιμπού Καμαρά στο 87ο λεπτό, με το οποίο ισοφάρισε την Λουντογκόρετς και διαμόρφωσε έτσι το τελικό 1-1, που αφήνει εντελώς ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση για την ρεβάνς. Οι Βούλγαροι είχαν προηγηθεί με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίριλ Ντεσπόντοφ στο 50ο λεπτό.

Στο παιχνίδι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, η Ρέιντζερς μπορεί να είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, όμως η Μάλμε είχε την ουσία και επικράτησε με 2-1 των Σκοτσέζων στο «Ελέντα Στάντιον». Οι Σουηδοί πέτυχαν τα δυο γκολ τους σε διάστημα τριών λεπτών στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τους Ρίεκς (47′) και Μπιρμάντσεβιτς (49′) ενώ η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ μείωσε τη «ζημιά» με το γκολ του Στίβεν Ντέιβις στο 90+5′.

Στο 1-1 έμειναν ο Ερυθρός Αστέρας και η Σέριφ Τίρασπολ στο «Ράικο Μίτιτς». Οι Μολδαβοί προηγήθηκαν με τον Καστανέντα στο 33′, με τους Σέρβους να ισοφαρίζουν λίγο την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντιονί (45+1′). σΤΟ 58ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κανγκά με δεύτερη κίτρινη κόκκινη, όμως το σκορ δεν άλλαξε, αφού η Σέριφ δεν κάτεφερε να εκμεταλλευθεί την αριθμητική της υπεροχή. Για τους Μολδαβούς αγωνίστηκαν βασικοί οι Γιώργος Αθανασιάδης και Δημήτρης Κολοβός.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Κλουζ με την Γιούνγκ Μπόις στο «Κονσταντίν Ραντουλέσκου» με το σκορ στο 1-1. Οι Ρουμάνοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του Κρίστιαν Μάνεα μόλις στο 4ο λεπτό. Έχασαν, όμως, τον Ντένις Άλιμπεκ με τραυματισμό στο 22′ (πέρασε στην θέση του ο Πάουν-Αλεξάντρου). Οι Ελβετοί απέφυγαν την ήττα με το γκολ του Βενσάν Σιερό στο 90+3′, με το οποίο διαμόρφωσαν το τελικό 1-1.