Μάλτα - Ελλάδα 2-2: Με αγγαρεία δεν κερδίζεις ούτε... μπυραρία!

Eurokinissi

Φιλικό… πισωγύρισμα για την Εθνική μας που έμεινε στο 2-2 με την Εθνική Μάλτας που βρίσκεται στη θέση… 168 της παγκόσμιας κατάταξης της FIFA!

Είναι να αναρωτιέται κανείς τι νόημα έχουν αυτής της δυναμικότητας τα φιλικά για την Εθνική όταν οι αντίπαλοί της στα προκριματικά του Euro2024 είναι η Γαλλία και η Ολλανδία; Δηλαδή ομάδες που δεν έχουν καμιά σχέση με τη Μάλτα και το παιχνίδι της.

Η Εθνική με την εμφάνιση-αγγαρεία στη Βαλέτα δεν έκανε τίποτα άλλο παρά να ενισχύσει την ένσταση αυτή. Τελικά η μόνη χρησιμότητα που είχε αυτό το φιλικό ήταν να στείλουν χαιρετίσματα στους συγγενείς τους μέσω του τηλεοπτικού φακού οι Έλληνες ομογενείς που ζουν και εργάζονται στο νησί.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ είχε προαναγγείλει τις δοκιμές. Πληθώρα οι «νέοι» παίκτες, πολλές οι αλλαγές στην ομάδα. Αποτέλεσμα; Καμιά συνοχή. Και καθώς και η διάθεση δεν περίσσευε από τους διεθνείς, η εικόνα της Εθνικής στο πρώτο ημίχρονο ήταν προβληματική.

Δεν γίναμε σοφότεροι στη Μάλτα. Η Εθνική εμφάνισε κι εκεί τις γνωστές αδυναμίες απέναντι σε οργανωμένες άμυνες. Φλύαρη κυκλοφορία έως ταλαιπωρία της μπάλας και ουσία μηδέν.

Οι Μαλτέζοι μπλόκαραν εύκολα τα περάσματα για την περιοχή τους και δεν άφηναν τους διεθνείς μας να απειλήσουν τον τερματοφύλακά τους ο οποίος περνούσε ένα ήσυχο απόγευμα μέχρι που τον χτύπησε ο κεραυνός του Τάσου Μπακασέτα.

Ο αρχηγός αποδείχθηκε για άλλη μια φορά η πιο αξιόπιστη λύση στο γκολ. Με το που ελευθέρωσε το φαρμακερό αριστερό του πόδι στο 39΄εξαπέλυσε μια οβίδα που ξετίναξε τα δίχτυα (0-1). Αυτή ήταν και η μοναδική τελική της Εθνικής μας στα πρώτα 45 λεπτά που ήταν μαρτυρικά για τους λίγους θεατές.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πογιέτ συνέχισε τις δοκιμές δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Κουλιεράκη και στον παλιό Μπουχαλάκης ο οποίος στον Ολυμπιακό δεν έχει αυτή την… πολυτέλεια. Οι Μαλτέζοι οι οποίοι μετά το 0-1 ανοίχτηκαν αναγκαστικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησαν στο 54΄.

Ήταν ένα καλό μάθημα για το πώς περνάς μια κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας, μάθημα στο οποίο οι διεθνείς μας έχουν μείνει στην ίδια τάξη. Την πάσα έκανε ο Γκιγιαμέρ και ο Ντιγκαμπριέλε σκόραρε απέναντι στον Πασχαλάκη (1-1).

Πήραν θάρρος οι γηπεδούχοι και στο 67΄ πέτυχαν άλλο ένα γκολ με πέναλτι του Τεουμά (η παράβαση δόθηκε σε χέρι του Μπουχαλάκη). Ο Πογιέτ αμέσως ανακάτεψε την επίθεσή του ρίχνοντας στον αγώνα τους Δουβίκα και Φούντα αλλά η εικόνα της ομάδας δεν άλλαξε δραστικά.

Και στο τέλος μόνο φιλικό δεν αποδείχθηκε το ματς. Μια φάση στο 80΄ άναψε τον «πάγκο» της Εθνικής. Ο διαιτητής δεν εισάκουσε τις διαμαρτυρίες για χέρι-πέναλτι και άρχισε να μοιράζει κάρτες. Κίτρινη σε Φύσσα,  Πογιέτ κα κόκκινη σε  Μπάρκα!

Τουλάχιστον η εξέλιξη αυτή πείσμωσε τους διεθνείς και οι νεοσελθόντες, Κυριακόπουλος, Δουβίκας δημιούργησαν τις προϋποθέσεις της ισοφάρισης που πέτυχε ο Ταξιάρχης Φούντας στο 85 (2-2).

Ο τελευταίος έκανε μέσα σε λίγα λεπτά ό,τι δεν έκανε ο Ιωαννίδης σε ολόκληρο ημίχρονο και ήταν από τα πρόσωπα που πέρασαν το τεστ του Πογιέτ.