Oυγγαρία - Ελλάδα 2-1: Με έναν Τ-άσο δεν πας στα τελικά

Eurokinissi

Ο μόνιμος σκόρερ της Εθνικής Τάσος Μπακασέτας πέτυχε άλλο ένα γκολ αλλά η Ελλάδα ηττήθηκε 2-1 από την Ουγγαρία σε φιλικό που έγινε στη Βουδαπέστη.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ είπε ότι το ματς με την Ουγγαρία θα ήταν τεστ προκειμένου να ξέρει σε ποιους παίκτες θα υπολογίζει για τα ματς στα προκριματικά του Euro (με αντιπάλους Ολλανδία,
Γαλλία, Ιρλανδία, Ελλάδα, Γιβραλτάρ). Μόνο αυτός γνωρίζει αν το πέρασε κανείς στην ήττα 2-1 από τους Μαγυάρους.

Αλήθεια είναι ότι είναι ξενέρωμα όταν οι άλλοι παίζουν στο Μουντιάλ εσύ να τρέχεις από τη Βαλέτα στη Βουδαπέστη για φιλικά. Έλα όμως που αυτή είναι μοίρα της Εθνικής όντας φτωχός συγγενής εδώ και καιρό των μεγάλων διοργανώσεων.

Ο Ουρουγουανός εκλέκτορας θα πρέπει να βγάλει και άλλους άσους από το μανίκι του, πέρα από τον Τάσο Μπακασέτα, προκειμένου η ομάδα να βρίσκει σκορ σε αγώνες με  ομάδες κάθε δυναμικότητας

Οι αλλαγές του Πογιέτ

Ο Ουρουγουανός προσέγγισε διαφορετικά το ματς σε σχέση με εκείνο στη Μάλτα. Το φρεσκάρισμα ήταν απαραίτητο. Αλλάζοντας τους Τζαβέλλα, Σιόπη, Πέλκα και Χατζηγιοβάνη με τους Ρέτσο, Κουρμπέλη, Μπουχαλάκη και Μασούρα επιχείρησε να δώσει μεγαλύτερη ισορροπία στη μεσαία γραμμή.

Η Ουγγαρία, αν και ομάδα σαφώς πιο ισχυρή από τη Μάλτα, έπαιξε σαν τη… Μάλτα. Γνωρίζοντας την αδυναμία της ελληνικής ομάδας να παράξει παιχνίδι στο τελευταίο ένα τρίτο του γηπέδου της έδωσε την μπάλα και εκείνη απλά κράτησε συντεταγμένες τις γραμμές της μπροστά στην εστία της.

Το σχέδιο έπιασε και πώς να μην πιάσει εφόσον οι Έλληνες διεθνείς πελαγοδρομούσαν με την μπάλα στα πόδια κινούμενοι σε ακίνδυνα σημεία και δεν είναι διόλου παράξενο που στη στατιστική του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαν ούτε μια τελική στο χαρτί της στατιστικής τους.

«Κουτουλούσαν» στο γκολ του Σάλαϊ

Αντίθετοι οι Μαγυάροι πέτυχαν ένα γκολ στο 15΄με τον Ρόλαντ Σάλαϊ ύστερα από έναν ταχύτατο συνδυασμό που έκανε τους Έλληνες αμυντικούς να κουτουλούν μεταξύ τους και είχαν δυο ακόμη σουτ στην εστία που βρήκαν σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη.

Το γκολ του Σάλαϊ

Παραδόξως ο Πογιέτ δεν έκανε αλλαγή στο ημίχρονο και η πρώτη του παρέμβαση από τον πάγκο ήταν στο 61΄ όταν αντικατέστησε τον Ιωαννίδη με τον Φούντα. Ο «Αμερικάνος» είχε δώσει επιθετική πνοή με την είσοδό του στα τελευταία λεπτά με τη Μάλτα και περίμενε κανείς ότι θα ξεκινούσε απόψε στην 11αδα αλλά «άγνωσται οι βουλαί» του κόουτς.

Μετά από δέκα λεπτά έριξε στο ματς και τους Κυριακόπουλο, Χατζηγιοβάνη αντί των Γιαννούλη, Μπουχαλάκη. Υποτίθεται για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση της ελληνικής ομάδας ήταν χειρότερη από το πρώτο και με εξαίρεση το σουτ του Μασούρα στο 48΄ δεν είχε απειλήσει τη μαγυάρικη εστία.

Ώσπου στο 81΄ο Άνταμ Σάλαϊ με ένα άτσαλο μαρκάρισμα ξάπλωσε τον Μπακασέτα στο χόρτο και το πέναλτι που ήρθε σε ανύποπτη στιγμή μετέτρεψε σε γκολ ο αρχηγός (1-1). Αλλά αυτό δεν έμελλε να είναι το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης αφού ένα ολέθριο σφάλμα του Πασχαλάκη έδωσε την ευκαιρία στον Ζολτ Καλμάρ να πετύχει με εκτέλεση φάουλ στο 90+3 το 2-1.