Αγγλία - Ιράν 6-2: Άγρια λιοντάρια, στην κορυφαία τους πρεμιέρα σε Μουντιάλ!

Με έναν απολαυστικό Μπέλιγχαμ, η Αγγλία… έκανε μια χαψιά το Ιράν στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου (6-2) και γκρέμισε κάθε ιστορικό ρεκόρ στις πρεμιέρες της σε Μουντιάλ, στέλνοντας… απειλητικό μήνυμα για τη συνέχεια!

Η πρεμιέρα της Αγγλίας στο Μουντιά του 2022 δεν είχε ούτε δράματα, ούτε άγχος, ούτε τίποτα. Είχε μια εξάρα περιωπής εναντίον του Ιραν, με τους Μπέλιγχαμ και Σακά να στήνουν πάρτι και να γεμίζουν με ακόμα περισσότερη αισιοδοξία τους…παραδοσιακά υπεραισιόδοξους Άγγλους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον τραυματισμό του τερματοφύλακα του Ιράν, Αλιρέζα Μπεϊρανβάντ, όταν σε έξοδο που επιχείρησε, έπεσε πάνω σε συμπαίκτη του. Η αναμέτρηση διακόπηκε για σχεδόν 15 λεπτά, με τον Χουσεΐν Χουσεΐνι να παίρνει τελικά τη θέση του Μπεϊρανβάντ.

Τρία γκολ μέσα σε 11 λεπτά

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Άγγλων ήρθε στο 32΄ με τον Μαγκουάιρ να έχει δοκάρι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Τρίπιερ. Τρία λεπτά αργότερα (35′) ήρθε το πρώτο γκολ, με τον Μπέλινγκχαμ να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Σο.

Οι Άγγλοι έβαλαν το πόδι στο γκάζι και δεν το σήκωσαν. Στο 43′, μετά από σέντρα του Σο και κεφαλιά του Μαγκουάιρ, ο Σακά έκανε το 2-0 με σουτ με το δεξί. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Στέρλινγκ να πλασάρει στην κίνηση για το 3-0, στο 45+1′, μετά από σέντρα του Κέιν.

Άλλα τρία στο δεύτερο μέρος, δυο γκολ ο Ταρεμί

Στο 62′ ο Σακά, με ατομική ενέργεια έκανε το 4-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ταρεμί μείωσε σε 4-1 με διαγώνιο σουτ.  Στο 75′ ο Μάρκους Ράσφορντ «χόρεψε» την άμυνα του Ιράν και με σουτ έκανε το 5-1. Το… κερασάκι στην Αγγλική τούρτα έβαλε ο Γκρίλις, ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Γουίλσον, κάνοντας το 6-1. Το Ιράν, με πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το τελικό 6-2.