Super League 2: Απίθανα όργια των «εκλεκτών» του Μπένετ, κάνουν... πάρτι χωρίς VAR!

EUROKINISSI

Σχεδόν σε κάθε παιχνίδι της Super League 2 και ένα… μικρό διαιτητικό σκάνδαλο με τους βοηθούς διαιτητών που ορίζει ο Μπένετ να προκαλούν τη φίλαθλη κοινή γνώμη είτε με ακυρώσεις καθαρών γκολ, είτε κλείνοντας τα μάτια σε εξόφθαλμες περιπτώσεις οφσάιντ!

Πέρασε τα πάνδεινα για να ξεκινήσει και πλέον περνά τα… πάνδεινα από τους διαιτητές και τους βοηθούς που ορίζει η ΚΕΔ του Στιβ Μπένετ για να διευθύνουν τα παιχνίδια.

Έχουν κυλήσει μόλις τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Super League 2 και ήδη τα περισσότερα παιχνίδια της λίγκας είναι αλλοιωμένα από τραγικές υποδείξεις, κυρίως των εποπτών.

Η μη ύπαρξη VAR στους αγώνες έχει μετατρέψει τις πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης σε… πάρτι οργίων των βοηθών που στις περισσότερες αναμετρήσεις προκαλούν τη μήνη παικτών, προπονητών και φιλάθλων. Από πρόθεση, από έλλειψη ικανότητας, από έλλειψη στοιχειώδους εκπαίδευσης; Ποιος μπορεί να απαντήσει με σιγουριά;

Μόλις 48ώρες μετά το ακυρωθέν γκολ του Πανσερραϊκού στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή, το μεσημέρι της Δευτέρας ήταν η σειρά της Καλλιθέας να πέσει θύμα απίστευτης υπόδειξης βοηθού διαιτητή και να δει πεντακάθαρο δικό της γκολ να ακυρώνεται.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Λουκίνας πήρε το ριμπάουντ ισοφαρίζοντας σε 1-1 αλλά είδε εμβρόντητος τον βοηθό να σηκώνει το σημαιάκι παρά το γεγονός ότι (όπως φαίνεται καθαρά στο ριπλέι) τη στιγμή του σουτ του Νίλι καλύπτεται όχι από έναν αλλά από… τρεις αντιπάλους του.

Η Καλλιθέα μπορεί να έφτασε σε μια απίστευτη ανατροπή με δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο το παιχνίδι της με τον ΟΦ Ιεράπετρας ήρθε να προστεθεί σε αυτά που οι «εκλεκτοί» του Μπένετ απειλούν να τινάξουν στον αέρα με τις υποδείξεις τους.

Με τα περισσότερα παιχνίδια, μάλιστα, να μην έχουν τηλεοπτική κάλυψη, αντιλαμβάνεστε πόσο πιο εύκολο είναι για τους διαιτητές και τους βοηθούς που ορίζει ο Άγγλος αρχιδιαιτητής να αλλοιώνουν τα αποτελέσματα των αγώνων. Αν σκεφτεί κανείς ότι τόσο σοβαρά λάθη (όπως αυτά στα παιχνίδια του Πανσερραϊκού και της Καλλιθέας) συμβαίνουν σε παιχνίδια που μεταδίδονται απ’ ευθείας από την ΕΡΤ, σκεφτείτε τι συμβαίνει σε αυτά που διεξάγονται… μεταξύ συγγενών και φίλων!