Γερμανία - Ιαπωνία 1-2: Μικροί θα λέτε... και θα κλαίτε!

amna-epa

Η απίθανη Ιαπωνία… παρέλαβε τη σκυτάλη από τη Σαουδική Αραβία και έριξε δεύτερη βόμβα μεγατόνων στο Μουντιάλ – Θρίαμβος με 2-1 επί των Γερμανών και… φωτιά στον 5ο όμιλο!

H εθνική Γερμανίας έχασε ένα τσουβάλι γκολ, είχε δυο δοκάρια και στο τέλος ηττήθηκε με ανατροπή 2-1  από την Ιαπωνία που διέψευσε ακόμη και τον… Λίνεκερ, ο οποίος διατυμπανίζει ότι «στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί».

Ήταν η πρώτη επίσημη αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες. Πρόσωπά της  ο Χάνσι Φλικ στο πρώτο του Μουντιάλ ως πρώτος προπονητής (το 2014 ήταν συνεργάτης του Γιόαχιμ Λεβ) και ο Τόμας Μίλερ που από το 2010 μετρούσε 10 γκολ και 6 ασίστ (6) στη διοργάνωση.

Κι άλλο ένα πρόσωπο ο Μάνουελ Νόιερ τον οποίο ο διαιτητής έλεγξε πριν από τον αγώνα αν κόντρα στην απαγόρευση της FIFA  φορούσε περιβραχιώνιο One Love .

Aργοκίνητα τα «πάντσερ» ήταν εκτεθειμένα στην ταχύτητα των Ιαπώνων. Και η αδυναμία τους αυτή δεν άργησε να γίνει εμφανής. Στο 8΄ φύγανε στην αντεπίθεση με τον Ίτο και ο Μαέντα σκόραρε αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Οι Γερμανοί ωστόσο υπερίσχυαν σε σωματοδομή, γι’ αυτό και ήταν επικίνδυνοι στις στατικές φάσεις, όταν περνούσαν μπροστά οι ψηλοί αμυντικοί Ζίλε, Ρίντιγκερ, Σλότεμπεκ. Σε μια τέτοια φάση ο Ρίντιγκερ αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Προοδευτικά η Γερμανία κυριάρχησε στο τερέν κι άρχισε να απειλεί την εστία του Γκόντα, είτε με σουτ είτε με πλαγιοκοπήσεις. Ο τερματοφύλακας της Ιαπωνίας σταμάτησε το σουτ του Κίμιχ στο 20΄

Το πέναλτι του Γκόντα για το 1-0

Ωστόσο ο Γκόντα στο 31΄ έκανε μεγάλη… πατάτα μαρκάροντας άτσαλα τον Ράουμ ο οποίος είχε τρυπήσει την άμυνα από τα αριστερά και το πέναλτι εκτέλεσε με επιτυχία ο Γκούντογκαν ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Το γκολ έκανε ακόμη πιο… κατηφορικό το τερέν καθώς η επιθετικότητα των Γερμανών αυξήθηκε γεγονός που αποτυπώθηκε και στο φύλλο στατιστικής (12 τελικές).  Με τέτοιο ρεκόρ το 1-0  του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ φτωχό. Ένα δεύτερο γκολ που σημείωσε ο Χάβερτζ στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε από τον VAR ως οφσάιντ.

Ο κόουτς Μοριγιάσου θέλοντας να κλείσει την τρύπα στην αριστερή πλευρά της άμυνάς του πέρασε στον αγώνα τον Τομιγιάσου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο μπακ της Άρσεναλ περιόρισε τη δράση του Ράουμ αλλά η Γερμανία είχε κι άλλες επιθετικές επιλογές. Στο 47′  ο Γκνάμπρι από πλάγια θέση σούταρε στο δοκάρι.

Τι έκανε ο Μουσιάλα

Ο Τζαμάλ Μουσιάλα ήταν χάρμα ιδέσθαι. Ο 19χρονος μεσοεπιθετικός παραλίγο στο 51΄να πετύχει το ωραιότερο (μέχρι τώρα) γκολ στο Μουντιάλ. Με περίτεχνες ντρίμπλες ελίχθηκε ανάμεσα σε πέντε αντιπάλους αλλά το σουτ που έκανε ήταν πολύ άστοχο.

Η Ιαπωνία ανέβασε κάπως τις γραμμές της και πίεσε τους μπακ της Γερμανίας, που ωστόσο δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα. Έβρισκε πάντα τρόπο να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή και στο 60΄ ο Γκούντογκαν είχε άλλο ένα σουτ στο δοκάρι του Γκόντα.

Με καμικάζι το 1-2

Τα λεπτά όμως κυλούσαν και όσο έμενε το 1-0 η Ιαπωνία ξεθάρρευε. Στο 73΄ ο Νόιερ με εντυπωσιακό ρεφλέξ στέρησε από τον Ίτο την ισοφάριση.

Ωστόσο ο Γερμανός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 75΄ όταν ο Ντόαν πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Όμως οι Ιάπωνες δεν είχαν πει την τελευταία λέξη. Στο 83΄ ο Ασάνο έφυγε σφαίρα και νίκησε στην κλειστή γωνία τον Νόιερ για το 1-2 που έκανε τα θεμέλια του Μουντιάλ να… τρίζουν…